Ethereum’un kurucusu Buterin, ETF retlerinden memnun

Ethereum‘un kurucusu Vitalik Buterin, kripto ETF’lerinin ertelenmesine sevindiğini söyledi. Buterin, sektörün ETF’lere hazır olmadığını ve daha fazla olgunlaşmasına ihtiyaç olduğunu, bunun için de zaman gerektiğini savundu.

Buterin, “Temelde, özellikle şu anda, kripto alanını kendi içinde serbest bırakan ancak kripto projelerinin ana akıma ulaşmasını zorlaştıran düzenlemeler, kriptonun iç çalışma şekline müdahale eden düzenlemelerden çok daha az kötüdür.” dedi.

Bilindiği üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) uzun yıllardır reddediyor. 2013’ten bu yana SEC’ye yapılan başvuruların tamamı geri çevrildi. Kurum, genel olarak piyasanın manipülasyonun önlenmesi konusunda yeterli olmamasını gerekçe gösteriyor.

Ethereum’un kurucusu, ayrıca müşterini tanı (KYC) uygulamaları hakkında görüşlerini de paylaştı. DeFi uygulamalarının ön yüzünde yapılan KYC işlemlerinin etkili olmadığını öne süren Buterin, bunun akıllı sözleşmelerle etkileşimi kod yazarak kuranlara karşı pek bir şey ifade etmediğini ileri sürdü. Buterin, “Bu, kullanıcıları rahatsız eder fakat hacker’lara karşı etkili değildir. Hacker’lar zaten sözleşmelerle etkileşime girerken özel kodlar yazıyorlar. Borsalarda KYC uygulamak çok daha mantıklıdır ve halihazırda bu yapılıyor.” yorumunda bulundu.

Buterin, DeFi uygulamalarının ön yüzünde uygulanabilecek bazı düzenleme önerileri de getirdi ve bunları şöyle sıraladı:

  1. Kaldıraç sınırlamaları
  2. Sözleşme kodunda hangi denetimlerin FV ya da güvenlik kontrollerinin yapıldığı konusunda şeffaflık gereksinimi
  3. Plütokratik asgari net değer kuralları yerine bilgiye dayalı testlerle kontrol edilen kullanım

Ethereum Haberleri
Bitcoin Haberleri

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl