Vitalik Buterin: Ethereum, saniyede 1 milyon işlem gerçekleştirebilecek

Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin, bir OmiseGo soru-cevap etkinliğinde Sharding ve Plasma gibi ikinci katman çözümleriyle Ethereum ağının nihayetinde saniyede 1 milyon, potansiyel olarak ise 100 milyondan fazla işlem gerçekleştirebileceğini açıkladı.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, bir OmiseGo soru-cevap etkinliğinde Sharding ve Plasma gibi ikinci katman çözümleriyle Ethereum ağının nihayetinde saniyede 1 milyon, potansiyel olarak ise 100 milyondan fazla işlem gerçekleştirebileceğini açıkladı.

Buterin, daha önce katıldığı çeşitli konferans ve sunumlarda genel olarak Ethereum’un ölçeklenebilirlik meselelerini ele almak için uğraştığını bildirmişti. 2017 yılının Eylül ayında TechCrunch tarafından düzenlenen bir konferansta girişim kapitalisti Naval Ravikant ile bir röportaj gerçekleştiren Buterin, burada Bitcoin ile Ethereum’un saniyede 3 ila 6 işlem gerçekleştirdiğini söyledi. Buterin o röportajda Blockchain’in Visa gibi büyük ölçekli ödeme ağlarını, Nasdaq gibi hisse senedi borsalarını ve IoT ağlarını desteklemesi için saniyede yüz binlerce işlem gerçekleştirmek zorunda kalacağını da sözlerine eklemişti.

Buterin, OmiseGo soru-cevap etkinliğinde şu anda Ethereum test ağı üzerinde denenen ikinci katman ölçekleme çözümlerinin Ethereum blok zincirinin optimizasyonunda yenilikçi bir yaklaşım benimseyerek milyonlarca kullanıcıya sahip büyük ölçekli merkezsiz uygulamalarını desteklemesini sağlayabileceğini belirtti.

Ethereum’un kurucusu, bunu daha da detaylandırarak “Yani, Sharding’den 100x ve Plasma’dan 100x alırsanız bu ikisi temelde size 10.000x ölçeklenebilirlik kazandırır. Bu blok zincirinin çoğu uygulamayı idare edebilecek kadar güçlü olacağı anlamına gelir.” dedi.

→ ‘ETHEREUM YIL SONUNA KADAR 2500 DOLARA ÇIKABİLİR’

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl