Celsius, 750 milyon dolarlık ETH’yi hareket ettirdi, staking sözleşmesine gönderdi

Geçtiğimiz sene yaşanan iflas dalgasında iflasını açıklayan kripto para şirketlerden biri olan Celsius, yaklaşık 800 milyon dolarlık ETH’yi hareket ettiriyor.

İflas davası süren şirket, geçtiğimiz ay likit staking platformu Lido Finance’e yaklaşık 815 milyon dolar değerinde stETH transfer etmişti. stETH’leri ETH’ye çeviren ve 428 bin ETH’yi geri alan Celsius, bunları iki hafta boyunca cüzdanda tuttuktan sonra, 1 Haziran Perşembe günü ETH staking sözleşmesine aktarmaya başladı. Arkham’ın sağladığı verilere göre, iki gündür devam eden işlemlerde Celsius, şimdiye kadar ETH staking sözleşmesine toplamda 752 milyon dolarlık ETH (396 bin ETH) yatırdı. 32 bin ETH ise halen cüzdanda durmaya devam ediyor.

Beacon Chain’e yatırılan günlük ETH miktarı rekor kırdı

Öte yandan Celsius’un işlemleri, Ethereum Beacon Chain’ine yatırılan günlük ETH miktarında rekor kırılmasını sağladı. 1 Haziran’da 409 bin ETH (yüzde 71’i Celsius’tan) rakamına ulaşıldı ve bu yeni bir rekor olarak kayda geçti.

Ayrıca stake edilen toplam ETH miktarı da 24 milyonu geride bırakarak 24 milyon 176 bin ETH’ye çıktı. Mevcut fiyatlarla bu ETH’lerin değeri 46 milyar doların üzerinde.

Son olarak, 21Shares araştırma analisti Tom Wan’ın paylaşımına göre, Celsius’un işlemleri Ethereum’da doğrulayıcı etkinleştirme süresinin 45 günü bulmasına neden oldu.

Celsius, iflas sürecinden önce, müşterilerinin yatırdığı Ether’leri, Lido’ya göndererek buradan elde ettiği sthETH’leri AAVE gibi merkeziyetsiz finans protokollerine yatırıp gelir elde ediyordu. Ancak geçtiğimiz sene yaşanan kripto krizi esnasında, stETH’lerin gerçek Ether’e çevrilmesi hizmetini sadece Curve Finance’in vermesi ve burada yaşanan likidite sorunları, bu çevirme işleminin sağlıklı şekilde yapılamamasına yol açmıştı. Yüksek slipaj, Celsius’un Ether’lerini 1’e 1 oranda almasına engel olmuştu. Lido’nun getirdiği yeni çekim özelliği ise bu durumu ortadan kaldırdı. Geçen ay stETH’lerini Lido’da yine ETH’ye çeviren Celsius, bu ETH’leri yaklaşık iki haftadır sabit tutuyordu.

Staking nedir?

Staking veya stake etmek, kullanıcıların blok zinciri ağında işlemlerin doğrulanmasına yardımcı olmak ve ağın güvenliğini sağlamak için token’larını kilitleme olayıdır. Kullanıcılar, bu sürece katılımlarıyla düzenli olarak ödül, yani getiri elde ederler ve bunu yapmaya teşvik edilirler.

Ethereum örneğinde, en az 32 ETH sahibi olanlar, bağımsız olarak doğrulayıcı olabilirler fakat çok daha az miktarda ETH’si olanlar da havuzlara katılarak staking üzerinden getiri sağlayabilirler.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl