Ethereum kurucusu Buterin’den El Salvador Başkanı Bukele’ye sert eleştiri

Ethereum‘un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Reddit‘te El Salvador’un işletmeler için Bitcoin kabulünü zorunlu kılma tavrını eleştirdi.

Reddit’te “Popüler olmayan fikir: Kripto topluluğu El Salvador Başkanı Nayib Bukele’yi övmemeli” başlığına yazan Buterin, “İşletmelerin belirli bir kripto parayı kabul etmesini zorunlu kılmak, kripto para alanı için çok önemli olması gereken özgürlük ideallerine aykırıdır. Ek olarak, milyonlarca El Salvadorlunun aynı anda, önceden neredeyse hiçbir eğitim verilmeksizin BTC’yi kullanmalarını zorlama taktiği sorumsuzca. Çok sayıda masum insan hack’lenebilir veya dolandırılabilir. Onu eleştirmeden öven herkes utanmalı.” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Biden’dan kripto paralarla ilgili kararname adımı gelebilir

El Salvador’un 7 Eylül 2021’de yürürlüğe giren Bitcoin Yasası’nın 7. maddesi, Bitcoin’in “her ekonomik aktör” tarafından bir ödeme şekli olarak kabul edilmesini şart koşuyor.

Diğer yandan başkan Bukele ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, Bitcoin’in kabulünün tamamen isteye bağlı olacağını ve hükümetin zorlamada bulunmayacağını ifade etmişti. Bukele, “Birisi nakit taşımaya devam etmek, Bitcoin’e dahil olmamak istiyorsa bunu yapmaya devam edebilir.” demişti. Daha sonra ise Bukele’nin hukuk danışmanı Javier Argueta, açık bir şekilde Bitcoin kabul etmeyenlerin ceza alacağını söylemişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl