ABD’nin Tornado Cash kararı ne anlama geliyor?

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC), kripto para işlemlerini gizlemeye yarayan bir protokol olan Tornado Cash’i bugün yaptırım listesine aldığını duyurdu. Birim, yalnızca Tornado Cash’i değil, onunla birlikte 44 Ethereum adresini de kara listeye ekledi.

OFAC’ın Tornado Cash’i yaptırım listesine dahil etmesi ne ifade ediyor? Alınan karar, Tornado Cash ile ilişkili adreslere ABD vatandaşlarının para gönderip almalarının yasaklandığı anlamına geliyor. Bir ABD’linin Tornado Cash kullanması veya Tornado Cash yoluyla gönderilen bir parayı alması, bundan böyle yaptırım yasalarının ihlali sayılacak. OFAC yaptırımlarını ihlal edenler ise suça bağlı olarak 20 milyon dolara kadar çıkan para cezası ve 30 yıla kadar hapisle karşı karşıya kalabiliyorlar.

Kripto para endüstrisinin düşünce kuruluşu Coin Center, kararın ardından hızlı bir açıklama yayımladı ve bunu bir teknoloji yasağı olarak nitelendirdi.

Yaptırımı istemsizce ihlal etmek mümkün

Coin Center ayrıca, blok zinciri işlemlerinin doğası gereği, Tornado Cash adresi aracılığıyla para gönderilen bir Amerikan vatandaşının işlemi reddedemeyeceği ve bundan dolayı teknik olarak OFAC kurallarını istemeden ihlal edebileceğine vurgu yapıyor.

OFAC, daha önce de kripto para adreslerine yönelik birtakım yaptırım kararları almıştı. Tornado Cash’e yönelik atılan bu adım ise bir kişi veya kuruluşa yönelik yaptırım değil, bağımsız bir araca yönelik yaptırım olması bakımından farklılık taşıyor. Tartışmaların temelinde ise esasen bu yatıyor.

Son olarak Tornado Cash’e yaptırım uygulanmasının ardından bazı kripto para şirketlerinin bu protokolle ilişkili olduğu belirlenen adreslerdeki varlıkları dondurmaya başlaması, merkeziyetsizlik tartışmalarını yeniden gün yüzüne çıkardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin düşüşünde 220 bin BTC’lik zararına satış

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl