2008 yılında Bitcoin, çevrimiçi ödeme, güvenlik ve gizlilik konusunda devrimci bir yol olarak icat edildi. Sadece üç yıl sonra, Ethereum platformu daha büyük bir hırsla ortaya çıktı: World Wide Web’in anlayışını değiştirmek.

Peki, Ethereum’u kim yarattı? Bitcoin’in gizemli yartıcısı Satoshi Nakamoto’nun aksine Ethereum’un mucidi gölgelerde saklanmıyor. Bu isim Bitcoin ve kripto paraya büyük ilgi duyan programcı Vitalik Buterin’den başkası değil. Buterin, Bitcoin Magazine web sitesinin ortağı ve hayali, Bitcoin finansal odağının ötesine geçecek şekilde Blockchain destekli bir platformun yaratılmasıydı.

Ethereum’u yaratan Buterin bu konuda yalnız değildi. Bu vizyonu gerçeğe dönüştürmede yardımcıları, programcılar Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson ve Dr. Gavin Wood’du. Platformlarını sürdürülebilir kılmak amacıyla Temmuz 2014’te başlatılan projede katılanların satın alma işlemini gerçekleştirebilmesi için Ethereum token’ını ya da Ether’i tasarladılar. Ethereum, proje finanse edildikten sonra 30 Temmuz 2015’te hayata geçti.

Günümüzdeki ETH’nin 2016’da uğradığı bir hacker saldırısının ardından toplulukta bir bölünme meydana geldi ve Ethereum Classic adında yeni bir dijital para oluştu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl