Analist: Facebook’un kripto parası hiçbir zaman piyasaya çıkmayabilir

Bloomberg'e konuşan araştırma analisti Ryan Todd, regülatörleri gerekçe göstererek Facebook'un Libra'sının piyasaya sürülmeyebileceğini söyledi.

BloombergHT‘nin haberine göre, Bloomberg’e konuşan The Block araştırma analisti Ryan Todd, Facebook’un kripto parası Libra’nın hiçbir zaman piyasaya sürülmeyebileceğini iddia etti.

Todd, “Tüm bu proje hem ABD’de hem de yurt dışında küresel olarak regülatörlerin yeşil ışık yakacağı varsayımına dayanıyor.” dedi.

Son iki günde bile tepkilerin endişe verici olduğuna dikkat çeken Todd, devamında “İngiltere Merkez Bankası Başkanı çıkıp açık fikirli olmakla birlikte Libra’nın geniş çaplı kabul görmesi durumunda mümkün olan en yüksek standartlarda düzenlemeye tabi tutulması gerektiği söyledi.” şeklinde konuştu.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın da aynı düşünceyi dile getirdiğini belirten Todd, hatta başkan adayı Elizabeth Warren’ın da “veriler ve mahremiyet ve Facebook etrafında dolanan kara bulutlar” hakkında açıklamalar yaptığını vurguladı.

Todd, “Libra’nın piyasaya sürülmemesinin mümkün olmadığı, en azından şu anda kesinlikle söylenemez.” dedi.

Facebook, Libra ile dünya çapında politika yapıcıların şimşeklerini üzerine çekti. Libra’nın duyurulduğu gün Fransa Maliye Bakanı, “Olamaz, olmamalı ve bağımsız bir para birimi olması söz konusu bile değil.” demiş, G7 ülkelerinin merkez bankası yöneticilerini de bu kripto para hakkında inceleme yapmaya çağırmıştı.

Yine Avrupa Parlamentosu’nun Alman üyesi Markus Ferber de Facebook’un “gölge banka” olabileceğini ileri sürmüş ve düzenleyici kurumların uyanık olmaları gerektiğini söylemişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl