Milyarder isim Fed kararını yorumladı: “Şahin bir duraklama”

ABD'nin önemli yatırım şirketlerinden biri olan DoubleLine Capital'ın CEO'su Jeffrey Gundlach, Fed faiz kararının ardından CNBC’ye önemli açıklamalarda bulundu. Gundlach, “Fed söylemde kesinlikle şahindi ama eylemde şahin değildi.” dedi.

ABD Merkez Baknası (Fed) haziran ayı FOMC toplantısında politika faizini  yüzde 5-5.25 aralığında sabit bırakma kararı aldı.

Kararın ardından CNBC’de canlı yayına katılan ve “Tahvil Kralı” lakabıyla bilinen DoubleLine Capital’ın CEO’su Jeffrey Gundlach, Fed’ı̇n kararını “şahı̇n bı̇r duraklama” olarak değerlendirdi.

“Fed söylemde kesinlikle şahindi ama eylemde şahin değildi” diyen Gundlach, “Daha fazla faiz artırımına ihtiyacımız olduğu konusunda görüş birliği var gibi görünüyor, ancak bu faiz artışlarının yörüngesi şu anda belirsiz.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR | FED’in Faizi Sabit Tutmasına Rağmen Bitcoin Neden Düşüyor?

“Fed faiz artışına devam etmeyecek”

Reel ekonomı̇k göstergelerin ciddi anlamda kötü görünüm sergilediğini kaydeden milyarder isim, “Ekonominin ne kadar güçlü olduğu hakkındaki tüm bu konuşmaları anlamıyorum. Resesyona çok yakın olduğumuza dair çok fazla işaret var. Gerçekten güçlü bir işaret bulmakta zorlanıyorum.” diye konuştu. Gundlach’e göre “Fed artışa devam etmeyecek.”

Milyarder CEO, enflasyonun durumu ve ekonomi açısından bir dönüm noktasında olunduğunu fark ettiğinden dolayı Powell’ın şu anda işinin gerçekten zor olduğunu söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – El-Erian: Fed büyük bir hata yapabilir

Konuşmasına TÜFE konusuyla devam eden Gundlach, “Bence TÜFE sorununda yer alan ikinci el araçlar konusunun hafifleyeceğini düşünüyorum ve konut kirası gibi unsurlar kalacak. Bu, bence enflasyonda ayakta kalan son unsur olacak, ancak Fed’in şu anda enflasyon riskini abarttığını düşünüyorum, çünkü tüm daha yüksek frekansta olan göstergelere baktığınızda durum farklı gözüküyor.” dedi.

DoubleLine Capital CEO’su ayrıca, Fed’in faiz artırımını durdurma kararını, çok dar görüşlü, gözlük takmak istememek konusunda ısrar eden, kel ve huysuz yaşlı bir adam olan Mr. Magoo kurgusal karakterine benzeterek belirsizlik veya yön eksikliği olduğunu ima etti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl