Genesis Global yöneticisi: Bitcoin vadeli ETF’i hayal kırıklığı yaratabilir

ABD Menkul Kıymetler Borsa ve Komisyonu'nun (SEC) ilk Bitcoin ETF kabulünün ardından, vadeli borsa yatırım ürününe ne kadar ilgi olacağı merak konusuyken, bu durumla ilgili OTC kripto para satıcısı Genesis Global Trading'de piyasalardan sorumlu yönetici Noelle Acheson'dan bir değerlendirme yazısı kaleme alındı. Acheson yazısında, "Bitcoin vadeli ETF'lerine olan talep muhtemelen hayal kırıklığı yaratacak" dedi.

bitcoin-btc

ABD’de ProShares Bitcoin vadeli ETF’inin SEC tarafından kabul edilmesi, Bitcoin fiyatındaki yükselmenin devam etmesini sağlarken, bunun spot Bitcoin ETF’i için önemli bir adım olduğu görüşü de uzmanlar tarafından sürekli olarak dile getiriliyor.

“Hayal kırıklığı düşüş getirebilir”

Konuyla ilgili bir değerlendirme yazısı yazan Genesis Global Trading yöneticisi Noelle Acheson ise bu tür borsa yatırım fonlarına olan ilginin hayal kırıklığı yaratabileceğini dile getirdi:

“Bu tür ürünler daha çok spot ya da türev ürünleri direkt olarak ellerinde tutamayan kurumların ya da ETF’lere alışmış ve bu tür yatırımın daha kolay olduğunu düşünen perakende yatırımcıların ilgisini çekebilir. Ancak yatırımcıların çoğu, BTC’ye olan açılımlarını spot, türev ya da dünya borsalarında listelenen ve BTC yatırımı sunan uluslararası fonlar üzerinden yapmak istemeye devam edeceklerdir. Bitcoin vadeli ETF’lerine olan ilginin azlığından dolayı oluşacak olan hayal kırıklığı aynı zamanda bir düşüş de getirebilir. Bu durum 2017’de Bitcoin vadelilerinin CME’de listelenmesi ve Coinbase borsasının da NASDAQ’ta işleme açılmasından sonra yaşanmıştı”

“Eski dönemler gibi olmaz”

Bu tür bir düzeltme hareketinin eski dönemlerde yaşanan düşüşler gibi olmayacağını da belirten Acheson şu yorumu yaptı:

“Böyle bir düzeltme hareketi gelirse ben bu düşüşün eski dönemlerde yaşandığı gibi keskin olacağını düşünmüyorum. Şu andaki piyasa döngüsü sebebiyle yükselişler devam edecektir. Unutulmamalı ki, biraz önce verdiğimiz örneklerde piyasa yükseliş hareketlerini ciddi şekilde tamamlamış ve yorulmuştu. Bu kez ise böyle bir durum söz konusu değil”

“Nisan’daki ‘köpük’lerden hala çok fazla uzaktayız”

Nisan ayında Bitcoin 64 bin dolarlık seviyeye geldiği dönemle, şu an içinde bulunduğumuz zamanı da kıyaslayan Genesis yöneticisi madde madde aradıki farkları sıraladı:

 • Şu anda hala güçlü seviyede perakende hareket görmüyoruz
 • Aktif adresi sayısı o döneme göre %17 daha düşük
 • Günlük işlem sayısı (7 günlük hareketli ortalama) %10 daha düşük
 • Bin doların altındaki işlemlerdeki zincir üstü hacim %20 daha düşük
 • Büyüyen kurumsal ve/veya balina aktivitesinin işaretlerini görüyoruz
 • Nakit kaldıraçlı BTC vadelilerindeki açık pozisyon sayısı %35 daha fazla (ABD merkezli kurumsal şirketler bunu kullanır)
 • Kurumsal talebe işaret eden CME bazlı hareketler, Temmuz ayında negatiften %16’nın üzerine çıktı.
 • 10 milyon doların üzeri işlemlerdeki zincir üstü hacim %10 daha yüksek
 • Nisan’daki ‘köpük’lerden hala çok fazla uzaktayız
 • Kaldıraç için talebi gösteren sürekli vadeli işlem sözleşmelerindeki baz puan hala %13.8’de. Bu rakam Nisan ayı ortasında %34.6’ydı
 • Günlük eklenen yeni Bitcoin adreslerinin sayısı (7 günlük hareketli ortalama) %18 daha düşük
 • Bitcoin kelimesine Google aramalarında olan ilgi şu anda, Nisan ayına göre yaklaşık yarı yarıya daha düşük. (Google Trends Endeksi’ne göre)

Acheson ayrıca, risk almadan yatırım yapmak isteyenlerin de MicroStrategy, Coinbase ya da Bitcoin madencilik şirketlerinin hisselerini de satın alabileceğini, bu şirketlerin hisselerinin gidişatının da Bitcoin fiyatına endeksli olduğunu belirtti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl