Grayscale, beklenen spot Bitcoin ETF’i için işareti verdi

SEC’nin ProShares’in Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine dayalı ETF’ine yeşil ışık yakması piyasada coşkuyla karşılandı ve fiyata da önemli bir yansıması oldu. Bununla birlikte söz konusu ETF, doğrudan BTC’ye yatırım yapmıyor, nakit uzlaşılı Bitcoin kontratlarına yatırım yapıyor. CME’de işlem gören bu kontratlarda Bitcoin değil, nakit el değiştiriyor. Dolayısıyla doğrudan Bitcoin talebini etkilemiyorlar. Spot ETF’ler ise bu açıdan tamamen farklı ve yatırımcılar, vadeli ETF’lerden sonra bu tür ETF’lerin de onaylanmasını dört gözle bekliyorlar.

Kripto para alanındaki en büyük yatırım şirketlerinden Grayscale’in de bir ETF hazırlığı içinde olduğu biliniyordu. Şirket, Ağustos ayında 20 yıllık ETF tecrübesi olan David LaValle’i küresel ETF yöneticisi olarak bünyesine katmıştı. Bilindiği üzere Grayscale’in yaklaşık 650 bin BTC bulunan bir Bitcoin fonu var ve bu fon yedi yıldır faaliyette. Grayscale, bu fonu spot Bitcoin ETF’ine dönüştürmeye hazırlanıyor.

Grayscale’in ana şirketi Digital Currency Group’un CEO’su Barry Silbert, bugün kendisine yöneltilen “Barry, fonu ne zaman BTC uzlaşılı bir spot ETF’e dönüştüreceksiniz?” sorusuna “Takipte kalın” yanıtını verdi. Bu yanıt, Grayscale’in SEC’ye bir spot Bitcoin ETF’i başvurusu yapacağını doğrular nitelikte.

SEC Başkanı Gary Gensler’ın şu an için spot Bitcoin ETF’ine sıcak bakmadığı biliniyor. Gensler, geçtiğimiz aylarda CME’deki vadeli kontratlara dayalı bir Bitcoin ETF’ini tercih edeceğine dair açıklamalar yapmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl