GBTC’ye “short” pozisyon yüzde 50 kâr getirdi

Bitcoin'de Mayıs ayında başlayan ve Haziran ayı boyunca sertleşen düşüş hareketleri, en büyük kripto para odaklı ürünlere short işlem açanların da ciddi kârlar elde etmesine neden oldu. Grayscale'in GBTC'sinin düşüşüne para yatıranların kârı 1,5 aylık süre içinde %50'ye yaklaştı.

Mayıs ayında Terra LUNA çöküşüyle başlayan, Haziran ayında Celsius, Vauld, 3AC ve Voyager gibi platformların iflaslarıyla devam eden Bitcoin’deki düşüşler, en büyük kripto paranın düşüşüne yatırım yapanlar için büyük fırsatlar doğurdu.

Haziran başından Temmuz ortasına %50!

Bloomberg‘e göre Bitcoin odaklı ürünlerin en bilinenlerinden olan Grayscale firmasının çıkardığı GBTC’de de kâr oranı Haziran başından Temmuz ortasına kadar geçen 1,5 aylık sürede %50’ye yaklaştı. ETF analiz firması S3 Partners’ın başındaki isim olan Ihor Dusaniwsky, GBTC’nin tüm ETF’ler arasında en çok kâr getiren ikinci ürün olduğunu açıkladı. Birinci sırada ise yarı iletken çip ürünü çıkaran DRXN DAILY yer alıyor.

Bilindiği üzere GBTC, bir ETF ürünü değil. SEC son olarak Grayscale’in ETF başvurusunu reddetmişti ancak Dusaniwsky’ye göre, birçok yatırımcı GBTC ürününü bir borsa yatırım fonu gibi gördüğü için, S3 Partners da listeye GBTC’yi dahil etmeyi tercih etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Tesla, Bitcoin’lerini neden sattı?

BITO’dan da %40…

S3 Partners şirketinin hazırladığı listede 3. sırada da yine bir Bitcoin ETF ürünü bulunuyor. ProShares Bitcoin Strategy ETF’i (BITO) de aynı üre içerisinde short işlem açanlara %40’lık getiri sağladı. Borsa yatırım fonuna 216 milyon dolarlık kısa pozisyon yatırımı yapıldı.

Kısa süre önce SEC’nin kabul ettiği bir başka Bitcoin odaklı ETF olan ve en büyük kripto paranın düşüşüne yatırım yapan ProShares Short Bitcoin Strategy ETF (BITI) de 69 milyon dolarlık yatırım aldı ancak %17 düşüş yaşadı. Ürün Haziran ayının ortasında yatırımcılara sunulmaya başlanmıştı ve bu dönemde Bitcoin zten ciddi şekilde düşmüştü.

Bilindiği üzere Fed’in para sıkılaştırma politikaları, Rusya-Ukrayna savaşı, enflasyonist dünyada merkez bankalarının ciddi şekilde faiz artırması derken Bitcoin, altın, gümüş ve hisse senetleri gibi riskli varlıklar ciddi düşüşler yaşadılar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl