Grayscale, SEC kararı öncesi Jane Street ve Virtu ile anlaştı

Gelecek hafta SEC'nin kesin bir karar vermek zorunda olduğu GBTC'lerin bir ETF'e dönüşmesi konusunda Grayscale'den önemli bir açıklama yapıldı ve ETF taleplerinin onaylanması durumunda, Jane Street ile Virtu Financial piyasa-yapıcı şirketleriyle "izinli katılımcı" olarak birlikte çalışılması konusunda anlaşma sağlandığı duyuruldu.

Uzun zamandır tartışılan, hatta sonu mahkemede bitme olasılığı dâhi olan GBTC’lerin bir Bitcoin ETF’ine çevrilmesi konusunda artık en fazla 1 haftalık zaman kalırken, konuyla ilgili Grayscale’den önemli bir açıklama geldi. Şirket, ETF taleplerinin onaylanması durumunda Jane Street ve Virtu Financial adlı piyasa-yapıcı firmalarla “izinli katılımcı” olarak birlikte çalışılması konusunda anlaşmaya vardı.

Bilindiği üzere “izinli katılımcılar” ETF hisseleri oluşturma ve bunları geri çekme hakkına sahip olan, yani ETF fiyatının, fonun takip ettiği varlığın net fiyatına yakın olmasını sağlama görevi olan, uzmanlaşmış trader şirketler olarak görülüyorlar.

Grayscale CEO’su: Piyasanın hazır olduğunun göstergesi…

Grayscale’in ünlü CEO’su ve uzun zamandır Bitcoin ETF’i konusunda açıklamalar yapan Michael Sonnenshein ise konuyla ilgili yorumunda, “Virtu Financial ve Jane Street’in, bizimle çalışmayı kabul etmeleri, piyasanın artık spot Bitcoin ETF’ini sindirdiğinin, buna hazır olduğunun ve bu konuda yeterince olgunlaştığının göstergesidir” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin için Gensler’dan “emtia” açıklaması

Mahkemeye verme ihtimalleri var

Bilindiği üzere Grayscale, dünyanın en büyük kripto para fon yönetim şirketi ve GBTC hisselerinin değeri yaklaşık 14 milyar dolar, ki bu değer sadece 2 ay önce neredeyse 2 kat daha fazlaydı. Grayscale şirketi yöneticileri, SEC’nin vadeli Bitcoin ETF’lerini onaylamasına ve spot Bitcoin ETF’lerini ise manipülatif olarak değerlendirmeleri sebebiyle reddetmesine ise uzun zamandır tepki gösteriyor. Şirket, bu konuda geri adım atmayacağını ve gerekirse SEC’yi mahkemeye bile verebileceğini belirtmişti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Grayscale şirketinin, GBTC hisselerinin bir Bitcoin ETF’ine dönüştürülmesi konusunu en geç 6 Temmuz’a kadar karara bağlamak zorunda… Kurumun, kararı erteleme ya da ek süre isteme hakkı da artık bulunmuyor. Dolayısıyla en geç 6 Temmuz’da, ya ret ya da kabul kararı çıkacak ancak uzmanlar, SEC’nin talebe onay vermesini beklemiyor.

Grayscale CEO’su Sonnenshein ayrıca, LUNA çöküşü ve Celsius krizinden olumsuz etkilenen Three Arrows’un elinde yüzde 5 oranda GBTC hissesi bulunduğunu ancak onlarla bu konuda hiçbir görüşme yapmadığını da belirtti.

GBTC hisseleri şu anda Bitcoin’in normal fiyatının yaklaşık %32 altında fiyatlanıyor. Hisseler, Bitcoin fiyatı arttığında ise, yoğun ilgiden ötürü fazladan bir primle satılıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl