Kripto cüzdan yaratıcısı, oltalama saldırısı kurbanı: 52 adet ETH çalındı

2023 yılında birçok kez gördüğümüz oltalama saldırıları, kripto dünyasının içinden çıkan kişileri de avlıyor. Son olarak merkeziyetsiz cüzdan uygulaması Nest'in kurucularından ve CEO'su olan Bill Lou'nun 125 bin dolar değerde stETH'si çalındı. Lou, orijinalinin neredeyse aynısı olan bir sahte siteye girdi ve varlıklarını kaybetti.

Kopya siteler, tuzaklı linkler, sahte reklamlar oltalama saldırılarının en bilinen yüzü olurken, kripto dünyasının tanınan isimlerinden biri de bu tarz bir kandırmaca sonunda önemli miktarda fonunu kaybetti.

Airdrop almak isterken…

Güvenlik odaklı olması ve merkeziyetsizliğiyle bilinen bir cüzdan olan Nest’in hem kurucularından biri konumundaki hem de CEO’su olan Bill Lou, 125 bin dolar kaybetti. Lou, orijinaline neredeyse birebir benzeyen bir siteye airdrop alabilmek niyetiyle girdi ancak 52 adet stETH’sinden oldu.

Bilindiği üzere Ethereum ağında yüksek seviyede gaz ücreti ödeyenlerin Solana ağına geçmeleri için bir teşvik olarak açıklanan LFG coin dün “less fee and gas” yani “Daha ucuz gaz ve işlem ücreti” mottosuyla duyurulmuştu. Airdrop ise 2016’dan bu yana Ethereum’da işlem ücretlerine 4269 dolardan fazla harcayan kişileri kapsıyor.

“Kendi ürünümü kullansaydım, bu olmayacaktı”

İşte Bill Lou da bu airdrop’tan yararlanmak isterken, kısa sürede oluşturulan sahte bir web sitesine gitti ve cüzdanını bağladı. Sonunda 125 bin dolarlık stETH’sini kaybeden Lou, X hesabından, “LFG airdrop’una katılmak isterken dolandırıldım” dedi.

Lou ayrıca siteye Google araması vasıtasıyla gittiğini de söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Google’a yazdım ve çıktı. Linkin doğru adres olduğunu sorgulamadım bile… Metamask kullandım. Nest’in deneme versiyonu vardı. Kendi ürünümü kullansaydım bu olmayacaktı”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl