Halka arz furyası bitti mi? Lila Kağıt ve Koton arzlarında hayal kırıklığı!

halka arz furyası bitti mi uc

Halka arzlar açısından sakin başlayan 2024 yılı son bir ayda peş peşe gelen halka arzlarla hareketlenmişti. Ancak halka arz olan şirketlerin bilinen markalar olmalarına ve büyük halka arzlar gerçekleştirmelerine rağmen istenen sonuç elde edilemedi. Küçük yatırımcının büyük bir beklenti ile katıldığı son halka arzlar hayal kırıklığı yarattı.

İlk olarak Rönesans GYO halka arzıyla başlayan süreç Lila Kağıt ve Koton halka arzlarıyla devam etti. 2024 genelindeki halka arzlar geçen yılın halka arz performansını aratıyor olsa da bu üç şirket isimlerinin de büyük olması nedeniyle beklenti yaratmıştı. Fakat beklentiler gerçekleşmedi ve her üç şirket de kısa sürede taban yaptı.

Rönesans halka arz fiyatının altında işlem görüyor

Gayrimenkul ve proje yönetimi konusunda Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden olan Rönesans GYO büyük bir beklenti ile halka arz olmuştu. 30 yıldan fazla sektör tecrübesi bulunan şirket Borsa İstanbul’da gösterdiği kısa süreli performansta beklentileri karşılamadı.

Pay başına 135 TL fiyatla halka arz edilen Rönesans GYO hisseleri ilk işlem gününde tavan yapmıştı. Ancak işlem görmeye başladığı ikinci gün ise RGYAS hissesinde düşüş yaşandı. Devam eden düşüşler ise Rönesans hisselerini halka arz fiyatının dahi altına düşürdü.

Lila Kağıt beklentileri karşılamadı

Borsa İstanbul’un 2024 yılındaki en büyük halka arzını gerçekleştiren Lila Kağıt (LİLAK) halka arza katılan yatırımcıları mutlu etmedi. Temizlik kağıdı sektörünün önde gelen şirketi Lila Kağıt 37,39 TL ile halka arz olmuştu.

Geçtiğimiz hafta 9 Mayıs Perşembe günü Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Lila Kağıt payları henüz açılışta dalgalı bir görüntü sergilemişti. Küçük yatırımcıda tedirginlik yaratan bu hareketler kısa sürede satış tarafındaki emirlerin çoğalmasına neden olmuştu.

İlk işlem gününde dalgalı bir performans sergilese de günü tavanla kapatmayı başaran LİLAK toplam 3,6 milyar TL işlem hacmine ulaşmıştı. Bu hafta ise istendiği gibi başlamadı. Haftaya kötü bir başlangıç yapan Lila Kağıt hissesi taban yaptı ve günü 36,02 TL ile kapattı. Şirket daha üçüncü işlem gününde halka arz fiyatının altına düşmüş oldu.

Koton halka arzında hayal kırıklığı

Koton halka arzına katılan pek çok yatırımcı aynı sektörde faaliyet gösteren MAVİ’yi örnek alarak beklenti içine girmişti. Son yıllarda enflasyonist ortamda güçlü kalabilen nadir şirketlerden biri olan MAVİ, Koton yatırımcılarını da umutlandırmıştı. Ayrıca Koton’un marka bilinirliği de şirkete olan ilgiyi artırmıştı ve Koton halka arzına yaklaşık 3,5 milyon kişi katılım sağladı. Ancak sonuç beklendiği gibi parlak olmadı.

Koton hisseleri 30,50 TL fiyatla halka arz edilirken kısa sürede bu fiyatın altına düşüldü. Bugün taban yapan Koton hisseleri günü 30,48 TL fiyatla kapattı.

Halka arz furyası bitti mi?

Son halka arzlarda yaşanan hayal kırıklığı akıllara “halka arz furyası bitti mi?” sorusunu getirdi. Hem ekonomik anlamda güçlü hem de bilinen markaları olan şirketlerin halka arzdan sonra beklenen performansı sergileyememesi yatırımcılarda tedirginlik yarattı.

Geçtiğimiz yıllarda da büyük umutla beklenen halk arzların hayal kırıklığı yarattığı olmuştu. Geçtiğimiz yıl Ebebek ve TAB Gıda gibi bilinen şirketler halka arz olmuştu. Öyle ki TAB Gıda halka arzında katılım rekoru kırılmıştı. Ancak her iki şirket de halka arzdan sonra bekleneni verememiş ve şaşkınlığa neden olmuştu. O dönemde de “halka arz furyası bitti mi?” sorusu sorulmuş ve yatırımcıların bir süre de olsa halka arzlara olan ilgisi azalmıştı.

Sonrasında ise yine tavan serileri başlamış ve yeniden halka arzlardan güzel getiriler elde edilmesini sağlamıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl