Huobi Token, büyük kripto para borsalarından Huobi Global’in token’ıdır. Huobi; kullanıcılarına kripto para alım satım olanakları sunan, dijital varlık odaklı finansal hizmet platformudur. 2013’te Çin’de hizmete giren platform dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsaları arasında yer almaktadır. Bu rehberde; Huobi Token nedir, arzı ne kadar, projesi nedir, güvenilir mi, nereden alınır, nasıl alınır gibi belli başlı soruların ayrıntılı yanıtlarına yer veriyoruz.

Popüler borsalardan Huobi’nin arayüzü

Huobi Token nedir?

Huobi Token (HT), kripto para alım satım platformu Huobi Global‘ın token’ıdır. Kısaltması HT olan Huobi Token, Ethereum blok zinciri üzerinde geliştirilmiş, ERC-20 standardında çalışan merkeziyetsiz bir dijital varlıktır. Huobi Borsası 2013’te kurulmuş, HT Token ise 2018 Ocak ayında piyasaya sürülmüştür. HT Token sahipleri, Huobi Global borsasında gerçekleştirdiği işlemlerde, indirimli işlem ücreti ödeme hakkı kazanırlar. Ayrıca HT Token ile satın alınabilen VIP statüler ile işlem ücreti, airdrop’lar, yeni projelere ön erişim gibi özel avantajlardan da yararlanabiliyor. Dahası, token sahibi olmak, borsanın alacağı kararlarda oy kullanma hakkı da sağlıyor.

Huobi Token arzı ne kadar?

Huobi Token’ın  toplam arzı 500 milyon adet ile sınırlıdır. 2018 Ocak ayında piyasaya sürülen HT Token’ın bir kısmı 1.52 dolar fiyat üzerinden satışa sunulurken, VIP kullanıcılara, seviyelerine göre ücretsiz dağıtılmıştır. CoinMarketCap verilerine göre, yazının yayımlandığı tarihte HT Token’ın dolaşımdaki arzı ise 155 milyondur. 

Huobi Token’ın projesi nedir?

Huobi Token’ın projesi, en temelde bir dijital varlık finansal hizmetler grubu olan Huobi Global’dir. Platform, Leon Li tarafından 2013 yılında Çin’de faliyetlerine başladı. Kurulması ile birlikte Çin’de en yüksek ticaret hacmine ulaşarak lider kripto para borsası konuma gelen Huobi, 2016 yılında da yükselişini devam ettirdi. Hatta bu tarihlerde Huobi, dünyadaki kripto para ticaretinin neredeyse yüzde 60’ını kontrol etmeye başladı. Çin’in kripto para kısıtlamaları sonrasında ülkedeki merkez ofisini taşıdı. Sadece pazar araştırmaları için Çin ofisini kullanmaya başlayan Huobi, 2017 tarihi itibariyle Singapur merkez ofisinden yönetilmektedir.

Huobi Global, kullanıcılarına geniş skalada finansal araçlar sunmaktadır. Bu ürün ve hizmetler başlıca şunlardır:

Huobi kripto para borsası

Huobi, kripto para borsası üzerinden birçok farklı parite ile 490 farklı kripto paranın takasını mümkün kılmaktadır. Ayrıca 50’den fazla itibari para Huobi borsalarında kullanılabilmektedir.

Huobi Wallet

Bir cüzdan uygulaması olan Huobi Wallet; Huobi Global’in 2018’de  piyasaya sürdüğü, platforma entegre dijital cüzdanıdır. BTC, ETH, USDT, LTC vb. gibi ana paraların yanı sıra tüm ERC-20 tokenlerin depolanmasını, transferini ve değişimini destekler. Ayrıca ERC721 tabanlı NFT’ler de Huobi Wallet’ta depolanabilir.

Huobi Token (HT) logosu
Huobi Token (HT) logosu

Huobi Pool

Kullanıcılar, Huobi Pool üzerinden kripto para madenciliği yapabilir. Ayrıca likidite havuzlarına katkıda bulunup getiri elde edebilirler.

Huobi Chain

Huobi Chain, şirketin dijital varlık finans altyapısı olarak tasarlanmış blok zinciri ağıdır. Kısaca söyleyecek olursak kullanıcıların DeFi hizmetlerini özelleştirmelerini olanak tanır. Varlık saklama, yönetişim ve finansal veri hizmetleri gibi çözümler de sunar.

İlginizi Çekebilir | En İyi Bitcoin Sitesi Hangisi?

Huobi Capital

Huobi Capital, şirketin yatırım koludur. Şirket, blok zinciri teknolojisi veya kripto paralar ile ilgili startup’lara bu platform üzerinden fon sağlar.

Huobi Prime

Huobi Prime, Huobi platformunun ilk coin satışlarının (ICO) düzenlediği platformudur. Tokeni Huobi Token (HT) tarafından desteklenir.

Huobi Türkiye

2017 yılında Huobi, Çin’den taşınma kararı aldı. Çünkü Çin devleti, kripto para borsalarını ve ICO’ları yasaklamıştı. Sonrasında ise Singapur, Japonya, Hong Kong ve ABD ofisleri açan şirket en son ise 2019 yılında Türkiye ofisini açmış bulunuyor. Platformun genelinde standart bir KYC prosedürü uygulanmasa da 2020 yılından bu yana Türkiye için özel bir müşteri doğrulama sistemi kullanılmaktadır ve ülkelerin dijital varlık borsaları için belirlediği regülasyonlara uyum gösterilmektedir.

Huobi güvenilir mi?

Huobi Platformu, DDoS karşıtı koruma teknolojisi kullanmaktadır. Ayrıca varlıkların yüzde 98’i “Multi-Signature” soğuk cüzdanda tutulmaktadır. Kullanıcıların güvenliğini korumak için borsa, “Don’t Be Evil” adlı risk kontrol metodunu kullanır. Platform, 2018’den beri bir varlık koruma stratejisi olarak Güvenlik Rezervasyon Mekanizmasını kullanmaktadır. Aynı yılın ocak ayında Huobi, Yatırımcı Koruma Fonunu da oluşturdu. Böylelikle HT sahipleri, bu fon ile dolandırıcılık faaliyetlerinden veya kripto para ticaretiyle bağlantılı diğer tehlikelerden kaynaklanan kayıplardan korunmaktadır.

Huobi Token nereden alınır?

Huobi Token’in satın alınabileceği en büyük ve güvenilir kripto para platformlarından bazıları şunlardır: Huobi Global, Gate.io ve KuCoin. Bu arada HT Token’in fiyatı 10 Nisan 2022 tarihi itibariyle 9.5 dolar seviyelerindedir.

Huobi Token nasıl alınır?

"<yoastmark

Huobi Token’i satın almak için:

  • Öncelikle yukarıda örneklerini verdiğimiz borsalara kayıt olmanız gerekmektedir.
  • Kayıt işleminin ardından, detaylı kişisel bilgilerinizin kaydedileceği kimlik doğrulama aşamalarını tamamlayın. Kimlik doğrulama işlemlerinin borsa tarafından onaylanması bazı durumlarda birkaç gün kadar sürer.
  • Kredi/Banka Kartı ile veya kullandığınız borsanın sunduğu seçeneklerde mevcut ise havale yolu ile TL bakiyesini kripto para borsası hesabına aktarın.
  • Aktardığınız TL bakiyesini, Huobi Token’ı satın alırken kullanmak istediğiniz işlem çiftindeki pariteye çevirin (USDT, BUSD gibi stabil coinler ya da Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) gibi büyük kripto para birimleri, çoğu borsada HT ile işlem çiftleri oluşturmaktadır)
  • Son olarak, Spot piyasalarında Huobi kripto para birimini aratın ve tercih ettiğiniz işlem çiftine tıklayın. Açılan Ekranda satın almak istediğiniz HT miktarını girdikten sonra “AL” butonuna basın. Daha sonra emriniz deftere girer ve istediğiniz fiyatta satıcı bulunduğunda Huobi Token takasınız gerçekleşmiş olur.
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl