Jack Dorsey, Bitcoin madenciliği projesine start verdi

Twitter'ın kurucusu ve Block'un CEO'su olan Jack Dorsey, ilk olarak Ekim ayında sözünü ettiği açık kaynak Bitcoin madenciliği sistemi projesine resmen başladıklarını açıkladı.

Twitter’ın kurucusu ve Block şirketinin CEO’su olan Jack Dorsey, açık Bitcoin madenciliği sistemi projesine resmi olarak başladıklarını açıkladı.

Dorsey, ilk olarak geçtiğimiz Ekim ayında böyle bir düşünceleri olduğunu söylemişti. Bitcoin’i destekleyen başarılı girişimci, o sırada “Dünya çapında bireyler ve işletmeler için açık kaynak bir Bitcoin madencilik sistemi oluşturmayı düşünüyoruz” açıklamasını yapmıştı. Aradan geçen birkaç ayın ardından Dorsey ve ekibi, söz konusu projeyi şimdi resmi olarak başlattı.

Eski adı Square olan Block’un donanımdan sorumlu genel müdürü Thomas Templeton, Twitter’dan yaptığı açıklamada, söz konusu projeyi detaylandırdı. Templeton, Block’un donanım ekibi içinde araştırmaların başladığını ve sistem, ASIC, yazılım tasarımcılarından oluşan bir çekirdek mühendislik ekibi kuruyor olduklarını ifade etti.

Hedef, madenciliği her yönden dağıtık ve verimli kılmak

Projeyle beraber madenciliğin, satın alımdan kurulum, bakım ve madenciliğe kadar her yönden daha dağıtık ve verimli hale getirilmesi hedefleniyor.

Templeton, “Müşterilerin bugün sorun yaşadığı noktalar nelerdir?” ve “Spesifik teknik zorluklar nelerdir?” şeklinde iki büyük soruyu ele alarak yola koyulduklarını belirtti. Block yöneticisi, insanların kolay bir şekilde madencilik cihazı satın alabilmesinin önündeki engelleri kaldırmak ve ayrıca ısı yayılımı, performans ve gürültü gibi problemlere de çözüm getirmek için çalışacaklarını aktardı.

Bitcoin’e açık destek

Dorsey, CEO’su olduğu Block’ta Bitcoin ile ilgili girişimlere liderlik ediyor. Twitter’ın eski CEO’su olan Dorsey, geçen sene yaptığı bir açıklamada, sonsuza kadar Bitcoin’i herkes için erişilebilir kılmak üzere çalışacağını söyleyerek Bitcoin’e açık desteğini göstermişti.

Ayrıca Block bünyesinde, bir merkeziyetsiz borsa dahil olmak üzere, Bitcoin’e yönelik farklı projeler de yürütülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl