Jack Dorsey’nin Bitcoin destekçisi şirketi Block hisselerinde büyük artış

Twitter'daki CEO'luk görevini bıraktıktan kısa süre sonra kurucusu ve CEO'su olduğu bir başka firma Square'in adını Block yapan Jack Dorsey'nin ödeme şirketi, dün çeyrek dönem kazanç raporunu açıkladı. 2021 yılı 4. çeyrek rakamlarının yüksek gelmesi, bugünkü hisse senedi fiyatlarına da yansıdı ve Block'un hisse başına olan fiyatı 118 dolara kadar yükseldi.

Jack Dorsey’nin, Bitcoin odaklı daha çok çalışacağı gerekçesiyle Twitter CEO’luğunu bırakıp, Square olan adını da Block’a çevirdiği şirketi, 2021 yılı 4. çeyrek için 1.18 milyar dolarlık brüt kâr açıkladı. Dün yapılan çeyrek kazanç raporu toplantısında şirketin ayrıca geçen senenin aynı döneminden bu yana da kârlılığını yüzde 47 artırdığı belirtildi.

Block’un hisseleri Avustralya borsası ASX’te %42 yükseldi ve 118 ABD dolarına kadar çıktı. Kazanç raporu açıklandığında New York Borsası kapalı olduğu için saat farkından ötürü yansımalar ilk olarak Avustralya borsasında görüldü.

518 milyon dolar Cash App’ten…

Block şirketinin kişiden kişiye ödeme hizmet sağlayıcısı olan Cash App de, şirketinin brüt kârlılığına 518 milyon dolarlık katkı sağladı. Cash App’in kâr oranı geçen sene aynı dönemden bu yana da %37 arttı. Şirketten yapılan resmi kazanç raporu açıklamasında da, “Kişiden kişiye ödemelerdeki büyük artış, Cash App’in büyümesini de tetikledi ve 4. çeyrekteki müşteri sayısındaki yükseliş bu şekilde geldi” denildi.

Avustralyalı AfterPay’i satın almışlardı

Hatırlanacağı üzere Block şirketi, Ocak ayında Avustralyalı ödeme firması AfterPay’i satın aldığını duyurmuştu. Ülkenin en büyük satın alımlarından biri olduğu belirtilen hamle için Block’un 29 milyar dolar ödediği belirtiliyor. 4. çeyrek kazanç raporundaki kâr rakamlarında AfterPay’den gelen kazançlar bulunmuyor.

Twitter’daki CEO’luk görevini, Bitcoin’e daha fazla zaman ayırmak için bıraktığını belirten Jack Dorsey’nin, merkeziyetsiz bir Bitcoin borsası açmayı ve kolay kullanılabilir bir donanım cüzdanı oluşturmayı plânladığı biliniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl