JPMorgan analistleri: Bitcoin üretim maliyeti 13 bin dolara düştü

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından olan JPMorgan'ın analistleri son yazdıkları raporda Haziran ayı başında 24 bin dolar olan Bitcoin üretim maliyetinin şu anda 13 bin dolara düştüğünü ancak bunun sebebinin, madencilerin eskisi gibi makinelerini kapatması değil, elektrik tasarrufu sağlayan yeni jenerasyon cihaz kullanımı olduğunu belirttiler. Analistler, bu durumun fiyata olumsuz etki edebileceğini de yazdılar.

Ünlü stratejist Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistleri, son raporlarında Bitcoin üretim maliyetindeki düşüşe dikkat çektiler.

Çarşamba günü yayımlanan yatırımcı notunda, Haziran ayı başında 24 bin dolar olan maliyetin şu anda 13 bin dolara düştüğü yazıldı. Bu düşüşteki ana sebebin ise daha az verime sahip olan makinelerin kapatılması değil, tam tersine daha verimli olup, az elektrik kullanan cihazların kullanımının artması olarak gösterildi.

“Fiyat yükselişine engel yaratabilir”

Analistler yorumlarında ayrıca, bu durumun Bitcoin’deki fiyat artışına da engel teşkil edebileceği yönünde görüş belirttiler ve şu ifadeleri kullandılar:

“Bu durum madencilerin kârlılığını açık şekilde artırırken, muhtemel satış baskılarını da ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ancak üretim maliyetinin düşmesi, Bitcoin fiyatı açısından da negatif bir gelişme olarak algılanabilir çünkü Bitcoin üretim maliyeti, bazı piyasa uzmanları tarafından ayı piyasası döneminde Bitcoin fiyatının alt bandı olarak yorumlanmaktadır”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Ünlü yazar Kiyosaki: Bu ucuzluk fırsatını kaçırmayın

Panigirtzoglou ve analistler geçtiğimiz ay da, madencilerin satışlarına bir süre daha devam edebileceklerini belirtmiş ve satış baskısının 3. çeyreğe de taşınabileceğini söylemişlerdi.

Bilindiği üzere Core Scientific başta olmak üzere Riot Blockchain ve Marathon gibi birçok madencilik şirketi de büyüme masrafları ve çeşitli ödemeler nedeniyle Bitcoin satışı yaptıklarını açıklamışlardı.

3 şirketin hisse senetleri de düşüşlerden ciddi şekilde etkilendi ve yılbaşından bu yana oluşan düşüş seviyesi %70’in üzerine çıktı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl