Kripto araştırma şirketi Kaiko: Celsius’un şansı azalıyor

Kripto para araştırma firması Kaiko'nun yöneticisi Conor Ryder, Celsius'un ödeme yapabilir konumda kalma ihtimalinin giderek azaldığını belirtti. Ryder, 2008 krizinde batan Lehman Brothers'ı örnek vererek kötü risk yönetimi ve düşüş piyasası nedeniyle şirketin "Lehmanvari" bir durumda olduğu yorumunu yaptı. Ryder firmanın az kalan seçeneğinden birinin de stETH'leri likidite yaratmak amacıyla teminat olarak göstermesi ve ardından Ethereum için short pozisyon açması olduğunu belirtti.

Kripto bankası ve kredi verme platformu Celsius’un, çekim işlemlerini sonlandırmasından bu yana şirket çöküş yaşamadan tutunma savaşına devam ederken, kripto para araştırma firması Kaiko yöneticisi Conor Ryder ise hem sürenin hem de var olan çözüm seçeneklerinin azalmaya başladığını söyledi.

“Kötü risk yönetimi ve Ethereum türevi denemesi…”

Ryder, risk yönetiminin iyi yapılamaması, stETH tercihi ve düşüş piyasasını kötü gidişatın ana sebepleri olarak saydı ve şirketi adına yazdığı raporda şu ifadeleri kullandı:

“Bu 3 sebep şirketi Lehmanvâri bir duruma soktu. Bu saatten sonra bu krizin içinden çıksalar bile insanların onlara tekrardan güvenebilecekleri konusunda şüphelerim var. Belki de birkaç sene sonra bu olaya bakıldığında, merkeziyetsiz finans benimsenmesinin artışını ateşleyen olaylardan biri olarak görülecek. Ancak bu sadece benim içimdeki iyi niyetli bir düşünce…”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Madencilerden borsalara 88 bin BTC

“ETH’de short pozisyon açabilirler”

Conor ayrıca raporunda, Celsius’un bu durumdan kurtulmak için çok fazla seçeneği de kalmadığını söyledi:

“Bundan sonra uygulanacak olan stratejilere bakıldığında firmanın tek seçeneği olarak, önemli derecede stETH varlıklarını likidite yaratmak için tezgah üstü bir borsada teminat olarak göstermesi gözüküyor. stETH’lerini kullanarak ya da takas ederek, Ethereum’un düşme ihtimalinde kâr etme umuduya short pozisyon açabilirler. Ya da piyasa yapıcı bir şirket ya da bir borsa, stETH’leri Celsius’tan indirimli bir fiyata satın alabilir. Ancak bu durumda bile işin içinden çıkma garantisi yok…”

Bilindiği üzere 2018 yılında kurulan Celsius, kullanıcıların varlıklarını platforma vermesi karşılığında yıllık %18 oranında ve haftalık ödemelerle faiz getirisi sunuyordu. Getirilerini CEL token olarak alanlara ise hem borç alma hem de faiz oranlarında indirimler uygulanıyordu. Toplamda 1.7 milyon kullanıcıya ulaşan platformun, en iyi dönemlerinde 20 milyar dolara yakın varlık yönettiği belirtiliyordu.

Celsius’un, Mayıs ayı başında çöken Terra ekosisteminin yıllık yüzde 20 faiz veren Anchor protokolünde de ciddi miktarda parası olduğu iddia ediliyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl