Çin Merkez Bankası, airdrop’lara karşı sert önlemlere hazırlanıyor

Çin Merkez Bankası (PBoC), yurt dışında bulunan pek çok kripto şirketinin airdrop, hediye gibi yöntemlerle vatandaşlarını hedeflediğinden şüpheleniyor.

Söylentilere göre Çin‘in Merkez Bankası PBoC, kullanıcılarına airdrop yoluyla ücretsiz token dağıtan kripto para şirketleri hakkında araştırma yapmayı planlıyor.

PBoC’nin yayınladığı son finansal istikrar raporunda, airdrop‘lar ICO’ların kılık değiştirmiş hali olarak nitelendi ve Çin’de her geçen gün sayılarının arttığı belirtildi.

Geçen yıl Çin, yatırımcıları kandırmaya çalışan çok sayıda ICO’ya sınırlama getirmişti. Şimdi ise PBoC, airdrop yoluyla token dağıtan bu şirketlerin de dolandırıcı olabileceğinden şüpheleniyor.

PBoC’nin 2 Kasım 2018 tarihli finansal raporu, bazı yerel kripto para işletmelerinin operasyonlarını yurt dışına kaydırdığını ortaya koydu. Ayrıca bu işletme sahiplerinin, Çin sakinleri adına çeşitli kripto para projelerine yatırım yaptıkları bildirildi.

İkincil piyasaların istismarı

PBoC’nin raporuna göre, kullanıcılarına ücretsiz token dağıtırken toplam arzın çok büyük bölümünü elinde tutan kripto Blockchain ile alakalı çok sayıda proje var. Bu şüpheli projelerin sahibi olan şirketler ise hızlı kar elde etmek için ikincil piyasalarda pompala-boşalt organizasyonları yapıyorlar.

Ayrıca Çin yetkilileri, Temmuz 2017’ye kadar ülkede başlatılan ve tamamlanan 65 ICO olduğunu tespit etti. PBoC’nin raporuna göre bunların sadece 5’i 2016’da veya daha öncesinde tamamlanmış.

Dahası PBoC, 105,000’den fazla Çin vatandaşının bu ICO’lara dahil olduğunu belirledi. ICO’lara yatırılan para ise 2.6 milyar yuan (yaklaşık 375 milyon dolar).

Daha da önemlisi, Çin’deki ICO’lardan sağlanan gelir global düzeyde kripto para şirketlerinin aynı dönemde topladığı paraların %20’sine karşılık geliyor ki bu ciddi bir rakam.

Kripto para faaliyetlerine yakın takip

Kripto para alanında artan sayıda airdrop ve başka potansiyel dolandırıcılık faaliyetleri hakkında değerlendirmede bulunan PBoC, yerel piyasaları dikkatle izleyeceğini ve tüketiciyi korumak için diğer kurumlarla birlikte çalışacağını belirtti.

Çin’in düzenleyici makamları Eylül 2017’de ICO’ları yasaklamak için harekete geçtiler ve Haziran 2018’de PBoC’nin yöneticisi, vatandaşları kılık değiştirmiş ICO’lar hakkında uyardı. Ayrıca Çin’de dijital para ticaretinin yasak olduğunu da doğruladı.

Ağustos ayında, Çin Merkez Bankası tarafından düzenleyici bir kurum olarak kurulan NIFA, internet sitesine token satışıyla ilgili bir bölüm ekledi. Ayrıca NIFA, Çin vatandaşlarından aldatmaca olabileceğini düşündükleri kripto para faaliyetlerini bildirmelerini istedi.

Haber: CryptoGlobe

→DEV FİLM ŞİRKETİNİN TWİTTER HESABI HACK’LENDİ: 10,000 BTC VERİYORUZ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl