Yatırımcılarını dolandıran kripto para platformunun CEO’su tutukladı

Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) yatırımcılarını 4 milyon doların üzerinde dolandırmakla suçlanan kripto para platformu AriseBank'in CEO'sunu tutukladığı bildirildi.

FBI, kripto para platformu AriseBank’in CEO’sunu milyonlarca dolarlık dolandırıcılık suçlamasıyla tutukladı.

Teksas Kuzey Bölge Savcılığı tarafından dün yapılan duyuruda, 30 yaşındaki Jared Rice Sr.’nin yüzlerce yatırımcıyı 4 milyon doların üzerinde dolandırdığı belirtildi.

Rice’ın “ilk merkezsiz bankacılık platformu” olarak tanıttığı şirketinin AriseCoin token’ına dayalı kripto para hizmetlerine ek olarak FDIC sigortalı banka hesapları ile Visa banka ve kredi kartları sunacağını iddia ederek potansiyel yatırımcılara yalan söylediği ileri sürüldü.

Jared Rice Sr.

Adalet Bakanlığı, işin gerçeğinde ise AriseBank’in Teksas’ta bankacılık hizmetleri yürütmekle yetkili olmadığını, FDIC sigortası bulunmadığını ve Visa ile herhangi bir ortaklık içinde yer almadığını aktardı.

Rice ayrıca ICO aracılığıyla sadece birkaç hafta içinde 600 milyon dolar toplama konusunda da yalan söylemekle suçlanıyor. Dahası, yatırımcılarının parasını otel, yiyecek, giyecek ve eğlence gibi kendi kişisel kullanımı için harcadığı tespit edildi.

Savcılık, suçunun kanıtlanması halinde Rice’in 120 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Teksas Kuzey Bölge Başsavcısı Erin Nealy Cox, konuyla ilgili olarak “Bürom kripto para alanında hukukun üstünlüğünü zorunlu kılmayı taahhüt ediyor. Kuzey Teksas Bölgesi, çevrimiçi ya da çevrimdışı bu tür dolandırıcılıklara asla tolerans göstermeyecek.” dedi.

Haber: CoinDesk

→ OVERSTOCK’UN CEO’SU: 2019 ÇIĞIR AÇAN BİR YIL OLACAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl