Kripto para fonlarından çıkışlar rekor kırdı: 400 milyon dolar aşıldı

Piyasalarındaki ayı sezonu tüm hızıyla devam ederken, kripto para fonlarında da tarihin en büyük çıkışları yaşandı. Girişler düşüldükten sonra net çıkış 423 milyon doları bulurken, sadece Bitcoin fonlarından ise 453 milyon dolar çıkış oldu. Geçtiğimiz hafta işleme açılan ve Bitcoin'in düşüşünü takip eden ETF'e ise 15 milyon dolar giriş oldu.

Avrupa’nın en büyük dijital fon yönetim şirketi CoinShares, haftalık raporunu yayımladı. Raporda, kripto para fonlarından 20-24 Haziran haftasında yaşanan net çıkışların rekor kırdığı ve 422 milyon dolar olduğu belirtildi.

Diğer rekor da bu seneydi

Net 422 milyon dolarlık rakam, kripto para fonlarının takip edildiği tüm zamanların en büyük çıkışlarına işaret ederken, en yakın (çıkış) rekorun ise yine bu sene Ocak ayında görüldüğü ve rakamın 198 milyon dolar olduğu kaydedildi. Yani yaşanan çıkışlar, en yakın rakamın 2 katından da fazlaydı.

Öte yandan, yüzdesel olarak bakıldığında ise rekor 2018 ayı sezonunda… 422.8 milyon dolarlık çıkışlar, tüm kripto para piyasasının değerinin %1.2’sini temsil ederken, Şubat 2018’deki çıkışlar ise %1.6’ya tekabül ediyordu.

Short-Bitcoin ETF’ine giriş!

Öte yandan geçtiğimiz hafta, 21 Haziran günü ilk kez işleme açılan short-Bitcoin ETF’i de 15.3 milyon dolar yatırım aldı. Sadece Bitcoin fonlarında yaşanan çıkışlar ise 453 milyon dolar ve yine sadece Purpose ETF’inden (BTCC) yaşanan çıkışlar ise 490 milyon dolar oldu.

Açık ara Kanada…

CoinShares yayımladığı raporunda ilk kez detaylı şekilde ülkelerdeki fon giriş-çıkışlarını da aktardı. Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para fonlarındaki çıkışların Kanada merkezli olması dikkat çekerken, Kuzey Amerika ülkesinde 487.5 milyon dolarlık fon çıkışı oldu. Diğer ülkelerdeki girişler de göze çarparken, ABD’deki kripto para fonlarına 41, İsviçre’dekilere 11, Almanya’dakilere 11 ve Brezilya’daki fonlara da 1.6 milyon dolarlık girişler oldu.

Ethereum’a uzun zaman sonra giriş var

İkinci en büyük kripto para Ethereum’un fonlarında ise tam 11 haftalık çıkışların ardından girişler yaşandı. Toplam net giriş rakamı 10 milyon doların üzerine çıktı. Ethereum dışında, Solana’dan da 100 bin dolarlık çıkış olurken diğer altcoin fonları ise haftayı pozitif kapattılar. Cardano 800 bin dolar, Polkadot 200 bin dolar ve Tron fonları da 100 bin dolarlık yatırımlar aldılar. Çoklu varlık kripto fonlarına da 2.2 milyon dolarlık giriş oldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl