İki bankacılık devi, ayrı ayrı kripto para çıkarmayı planlıyor

Bankacılık devi Goldman Sachs ile Rusya'nın en büyük devlet bankası Sberbank'ın bir kripto para çıkarmayı planladıkları bildiriliyor.

Bugün dev bankalardan ikisinin bir kripto para çıkarmayı planladıkları bildirildi.

İlk banka ABD merkezli küresel yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs… Bankanın yeni dijital varlıklar başkanı Mathew McDermott, CNBC’ye verdiği demeçte “Kendi fiat dijital token’ımızı oluşturmanın ticari uygulanabilirliğini inceliyoruz.” dedi.

McDermott, her şeyin dijitalleştirilerek büyük verimlilikler elde edilebileceğini, aynı zamanda borç ihracı, menkul kıymetleştirme ve kredi oluşumunun teknolojik ilerlemelerle iyileştirebileceğini dile getirdi. McDermott aynı zamanda ekibini de genişletiyor. Asya ve Avrupa’dan birçok ismi ekibine dahil eden McDermott, JPMorgan’ın kripto parası JPM Coin için çalışan Oli Harris’i de işe almıştı.

Bu arada bankanın CEO’su David Solomon da geçen yıl da token’laştırma konsepti üzerine kapsamlı araştırmalar yaptıklarını açıklamıştı.

Bugün bir kripto para planına sahip olduğu ortaya çıkan diğer banka ise Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank. İddiaya göre Sberbank, “Sbercoin” adı ile bir kripto para sunmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili gelişme, Rus haber organı Vedomosti’nin bildirdiği üzere, Sberbank yetkilisi Sergey Popov tarafından duyuruldu.

Sberbank’ın üzerinde çalıştığı kripto paranın rubleye bağlanacağı ifade ediliyor. Dolayısıyla bu bir stabil kripto para olacak.

Sberbank’ın 2007’den beri CEO’luğunu yapan German Gref, Bitcoin yanlısı tutumuyla biliniyor. Gref, 2017’de yaptığı bir açıklamada kitlelerin Bitcoin ve dijital para birimlerini benimsemesinin göz ardı edilemeyeceğini belirterek “Sanal para birimleri Blockchain teknolojisinin doğal bir sonucudur. Onları yasaklayabiliriz; onları hoş karşılayabiliriz. İnsanları onlarla oynamamaya çağırmak moda oldu. Bu doğru değil. Onlar hayatımızın bir gerçeği.” demişti.

Öte yandan Sberbank, 2018 yılında müşterileri adına kripto para yatırımı yapmak üzere bir fon oluşturma yönünde adımlar atmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl