Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Yeni Bitcoin ve kripto para yatırımcılarının yaptığı 3 büyük hata

Bazı hatalar yeni yatırımcılar arasında oldukça yaygın, henüz gerçekleşmeden kolayca tespit edebilir ve önleyebilirsiniz.

Bitcoin ve kripto para yatırımcılarının yaptığı hatalar

Son zamanlarda ilginin büyük ölçüde artış göstermesiyle birlikte pek çok yeni insan kripto sahnesinde yer almaya başladı. Elbette yeni yatırımcılar birçok kötü kararlara imza atacaklar ancak çoğu zamanla deneyimleyerek kendilerini geliştirecekler. Bununla birlikte aşağıda maddelendireceğimiz bazı hatalar oldukça yaygın, henüz gerçekleşmeden kolayca tespit edilebilir ve önlenebilir nitelikte.

1- Piyasa değerini görmezden gelme

Piyasa değeri verileri yeni yatırımcılar arasında genellikle yok sayılıyor. Bitcoin, Bitcoin Cash, Dash ve Ethereum gibi coin’lere nazaran oldukça ucuz bir dolu coin var. Örneğin Ripple ve Cardano gibi… Bugün Ripple 1.17$’dan, Cardano ise 0.43$’dan işlem görüyor. İlk bakışta piyasa değerleri görmezden gelinerek bu coin’lerin oldukça ucuz olmasıyla gelecekte bir Bitcoin kadar değerlenebileceği düşünülüyor.

Ripple ve Cardano örneklerinden gidersek şu an dolaşımda olan Ripple sayısı yaklaşık 40 milyar adet. Bu rakam 100 milyar adede kadar çıkabilir. Cardano’da ise dolaşımda 26 milyar adet coin bulunuyor. Cardano‘da da bu rakam 45 milyar adede kadar çıkabiliyor.

Dolayısıyla en iyi strateji coin’leri fiyatları yerine piyasa değerlerini göz önünde bulundurarak değerlendirmek. Rakiplerinden daha düşük piyasa değerlerine sahip coin’leri aramak en mantıklı yol.

2- En iyi yatırımcılar tüm gün işin başında

Yeni yatırımcılar, kendilerine nazaran daha başarılı olan yatırımcılar hakkında genellikle tüm gün piyasalarla ilgilendiği yanılgısına kapılır. Durum genellikle böyle değil.

Gerçekte en iyi yatırımcılar çoğu zaman küçük projeleri araştıran ve aralarından büyük potansiyele sahip olanları bularak onları satın alan ve bekleyenlerdir. Pratikte gerçekten mükemmel bir proje bulmak sadece birkaç saatinizi alır. Her hafta bir avuç kadar vakit harcamak coin projelerini araştırmak ve iyi bir portföy oluşturmak için size yeterince bilgi sağlayacaktır.

3- X coin Bitcoin’den daha iyidir

Günümüzde çoğu proje Bitcoin’den teknolojik olarak üstün. Teknik özellikleri Bitcoin’den daha iyi olduğu için o coin’in aya ulaşacağını iddia etmek saflık olur. Piyasada 1000’i aşkın coin’in yüzlercesi Bitcoin’den fazlasını yapabilir ve Bitcoin’den daha iyi, daha hızlı ve daha ucuz olabilir.

İnsanların Bitcoin’i teknolojisi için satın almaması. Öyle olsaydı Litecoin, Vertcoin ve hatta Dogecoin bile Bitcoin’den daha değerli olurdu.

Bir coin’in teknolojisinin değerinin altında olduğunu doğru bir şekilde değerlendirebilmek için o coin’in değerini rakipleriyle karşılaştırın.

Bir coin, daha güçlü bir teknolojiye sahip olmasına karşın piyasa değeri rakiplerinden daha mı düşük? O zaman değeri düşüktür ve genellikle değerini katlama potansiyeli taşır. Son zamanlarda gizlilik özelliğiyle ön plana çıkan XVG’de Monero ve Zcash gibi para birimlerine göre yaşanan artış buna örnek gösterilebilir.

Kaynak: The Merkle

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Murtaza Cevapla

    Hocam iyi hoşta artma potansiyeli yüksek coinler hangileri ? Coinler hakkindada bilgi verseydiniz keşke. ripple doge yoyow nasil coinler bunlar ?