Regülatörlerin hedefinde kripto platformları var: “Artık çok acil”

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü’nün (IOSCO) yeni başkanı Jean-Paul Servais, FTX borsasının çöküşünün kripto para sektörünün düzenlenmesine daha fazla aciliyet kazandırdığını ve bu tür platformların 2023’ün odak noktası olacağını söyledi.

IOSCO’nun çiçeği burnunda başkanı Jean-Paul Servais, kripto para platformlarının regülasyonunda sıfırdan başlamak zorunda kalmadan, kredi derecelendirme kuruluşları gibi sektörleri düzenlemek için kullanılan ilkelerin doğrudan kripto para alanına uygulanabileceğini savundu.

Regülatörler, Bitcoin gibi kripto varlıklar için yeni kurallar yazma isteğine uzun süre direndi. Ancak Reuters‘e konuşan Servais, FTX’te yaşanan ve yaklaşık bir milyon alacaklıyı milyarlarca dolarlık zararla karşı karşıya bırakan çöküş sayesinde bu durumun değişeceğini söyledi.

Servais konuya ilişkin, “İki ya da üç yıl önce aynı düzeyde aciliyet yoktu. Bazı insanlar kriptonun henüz küresel ölçekte önemli bir sorun ve risk olmadığını savunuyor ve bu da görüş ayrılığına sebep oluyor.” açıklamasında bulundu.

Tüm dikkatler sabit coin’lerle işlem yapılan platformlarda

G20 ülkeleri ve diğerleri için kuralları koordine eden Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO), sabit coin’leri düzenlemek için birtakım ilkeler oluşturdu. Şimdi ise dikkatler bunlarla işlem yapan platformlara yöneliyor.

Madrid merkezli IOSCO, ABD’deki Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Almanya’daki Bafin, Japonya Finansal Hizmetler Ajansı ve Birleşik Krallık Finansal Davranış Otoritesi gibi piyasaları denetleyen kurumlar için bir şemsiye organ olarak görülüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl