Kurumsal fon yatırımlarına Bitcoin damga vurdu: 225 milyon dolar

Düzenli olarak kripto para yatırım ürünlerine giren ve buralardan çıkan fonları takip edip raporlayan CoinShares şirketinin haftalık raporuna Bitcoin damga vurdu. Dijital varlık ürünlerine bu hafta yaklaşık 245 milyon dolarlık giriş olurken, bunun 225 milyon doları Bitcoin'eydi. Ethereum'dan ise 13 milyon dolarlık çıkışın olması dikkat çekti.

Bitcoin sert yükselişini bu hafta da sürdürürken Pazartesi günü itibariyle 57 bin doların da üzerine çıkmayı başardı. Geçen hafta da yükseliş yaşayan en büyük kripto paraya bağlantılı yatırım ürünleri de önemli girişler gördü.

Avrupa’nın dev fon yönetim şirketi CoinShares’in bu haftaki raporuna göre; Bitcoin fonları ve yatırım ürünlerine bu hafta 225 milyon dolarlık yatırım oldu ve piyasa 8. haftada da üst üste pozitif bir seviyeye geldi. Raporda ayrıca yönetim altındaki toplam varlık değerinin şu anda 67 milyar dolarlık ATH seviyesinden sadece %5 geride (66.7 milyar dolar) olduğu kaydedildi. Bu rakamın 48 milyar dolarlık bölümünü de dünyanın en büyük dijital varlık yönetim şirketi Grayscale oluşturuyor.

Gensler etkisi büyük

Son haftalarda özellikle ABD’de kripto paralara olan bakış açısının değişmesi, müşterilerinin kripto para taleplerinin arttığını belirten banka sayısının giderek artması ve SEC başkanı Gary Gensler’ın, bir vadeli Bitcoin ETF’ine onay verebileceği yönündeki açıklamaları kurumsal yatırımcıların bu sektöre yatırım yapmasının önündeki engelleri teker teker kaldırdı.

Ethereum’dan çıkışlar var

Ethereum fonlarında yaşanan çıkışlar ise dikkat çekti. İkinci en büyük kripto paraya dolaylı yoldan yatırım yapan fonlardan bu hafta 13.6 milyon dolarlık fon çıkışı oldu. Yönetim altındaki toplam Ethereum fonu ise yaklaşık 16 milyar dolar civarında. CoinShares geçtiğimiz haftaki raporunda, şirketin düzenlediği bir anketin sonuçlarını paylaşmış ve fon yöneticilerinin %42’lik bölümünün Ethereum‘un en güçlü yükseliş gösterecek kripto para olduğunu düşündüklerini aktarmıştı.

Solana’ya 12.5 milyon dolar giriş

Haftanın Bitcoin ile birlikte en büyük yatırım alan ikinci fonu da Solana’ydı. SOL fonlarına bu hafta 12.5 milyon dolarlık giriş oldu. Cardano’ya yapılan 3 milyon dolarlık girdi de dikkat çekti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl