Mt. Gox alacaklıları için Bitcoin geri ödeme planı kesinleşti

mtgox

Mt. Gox alacaklılarına tazminat planı, geçtiğimiz ay alacaklılar tarafından %99 gibi bir oy ile onaylanmasının ardından dün itibari ile artık kesinleşti.

2014’te iflasını açıklayan Tokyo merkezli Bitcoin borsasının tazminat planından sorumlu mütevelli heyeti başkanı Nobuaki Kobayashi, planın artık kesin ve bağlayıcı olduğunu açıkladı. Kobayashi, “İlgili tüm taraflara anlayışları ve destekleri için teşekkürlerimizi sunarız. Mütevelli heyeti, alacaklılara plan doğrultusunda geri ödeme yapacaktır. Alacaklılar, bunların zamanlaması, prosedürleri ve tutarlarının ayrıntıları hakkında bilgilendirilecektir.” ifadelerini kullandı.

Mt. Gox, döneminde dünyadaki tüm Bitcoin işlem hacminin yüzde 80’inden sorumlu bir borsaydı. Platform, 2011 ile 2013 yılları arasında gerçekleşen hack olaylarıyla 850 binden fazla Bitcoin’i çaldırmıştı. Bu BTC’lerin 200 bini daha sonra bulunmuştu. Borsa, 2014’te iflas bayrağını çekerek kapanmış, geride dünya çapında çok sayıda mağdur bırakmıştı.

Mt. Gox, Bitcoin alım satım platformu olmadan önce, bugün Stellar’ın kurucusu olan Jed McCaleb’in kurduğu bir kart değişim sitesiydi. 2010 yılında Bitcoin’den haberdar olan McCaleb, bir borsaya ihtiyaç olduğunu düşündü ve sitede Bitcoin alım satım işlemlerini başlattı. Stellar kurucusu 2011’de ise siteyi Japonya’da yaşayan bir Fransız geliştirici olan Mark Karpeles’e sattı. 2011 yılının Mart ayında Karpeles’in olan Mt. Gox borsasında ilk kayıplar ise aynı yılın Haziran ayında yaşanmaya başlandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl