OP Coin nedir? Optimism yorumları projesi ve geleceği

op coin nedir

Optimism bir süredir kripto topluluğunun ana gündem maddelerinden biri konumunda. Ethereum’un ölçeklendirme sorununun çözümü olarak kripto dünyasında biliniyor. Ve son günlerde de yapacağı airdrop ile gündeme geldi. Yatırımcılar, Optimism Coin airdrop’una hak kazanıp kazanmadığını ve bu airdrop ile ilgili derinlemesine bilgi edinmek istiyor. Bu içeriğimizde Optimism nedir, OP Coin nedir gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık. 

Optimism Coin nasıl alınır

Optimism nedir?


Optimism, Ethereum’un tüm Dapp’lerini destekleyebilen Ethereum için bir Layer 2 ölçekleme çözümüdür. Optimism, tüm hesaplamaları ve verileri Ethereum ağı üzerinde çalıştırmak yerine, tüm işlem verilerini zincire yerleştirir ve hesaplamayı zincir dışı çalıştırarak Ethereum’un saniyedeki işlemlerini artırır ve işlem ücretlerini düşürür.

Optimism topluluğu misyonu şu cümlelerle açıklıyor:

“The Optimism Vakfı, Optimism Kolektifini büyütmeye adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Sadece Ethereum teknolojisini ölçeklendiren bir yazılım yazmıyor, aynı zamanda başarılı olacak bir iş modeli olmayan son derece etkili projeler için raylar oluşturarak Ethereum değerlerini ölçeklendiriyoruz. 

‍Proje tamamen merkezi olmayana kadar, merkezi bir sıralayıcı çalıştırmaktan elde edilen tüm kârı, kamu mallarını ölçeklendirmeye ve sürdürmeye bağışlayacağız.”

Optimism coin nedir

Optimism Coin (OP Coin) nedir?


Optimism Coin nedir sorusunun en temel yanıtı şudur: Ethereum’daki ölçeklendirmesini daha kolay hale getirip gas ücretini minimuma indirgemeyi amaçlayan Optimism’in yönetişim token’ıdır.

Optimism Airdrop nedir, nasıl alınır? Kimler airdrop hakkı kazandı?


Optimism airdrop’u nedir, nasıl alınır gibi sorular en merak edilenler arasındadır. Kimlerin airdrop’a hak kazandığına gelecek olursak, Optimism’i erken benimseyenler ve DAO seçmenleri, çoklu imza imzalayanlar ve köprü kullanıcıları gibi düzenli Ethereum kullanıcıları OP Coin airdrop’una hak kazanmış durumda. 

Buna göre, Ethereum için popüler bir Layer 2 ölçeklendirme çözümü olan Optimism, bugün yeni yönetişim token’ı olan OP’nin beklenen airdrop’unu başlattı ve projenin ilk kullanıcılarını ve diğer seçkin Ethereum kullanıcılarını yaklaşık 249.000 uygun cüzdana ücretsiz OP Coin’i göndererek ödüllendirdi. Kullanıcılar, Optimism resmi sitesinde yer alan sekmede MetaMask, WalletConnect, Coinbase Wallet gibi cüzdanlarını bağlayarak hak kazanıp kazanmadıklarını kontrol edebilir. 

Optimism Coin airdrop

Airdrop ilk olarak Nisan ayında Optimism’in OP token’ının yanı sıra sahiplerin topluluk içinde oy kullanmak için kullanabilecekleri merkezi olmayan bir özerk organizasyon (DAO) başlatmayı planladığını duyurmuştu. DAO, Optimism işlem ücretlerinden elde edilen geliri, açık kaynaklı yazılım gibi “kamu malları” için tasarlanmış hibeleri finanse etmek için kullanmayı planlıyor.

Bunun yanı sıra Optimism, 23 Haziran 2021’den önce ağı kullanan cüzdanlara, ağda işlemleri tekrar eden kullanıcılara, Ethereum’da DAO yönetimine katılanlara, kamu malı finansman platformu Gitcoin’e bağışta bulunanlara ve diğerlerine ek tokenler sağlayacak ve gelecekte de airdroplar planlıyor.

Toplam token arzının %5,4’ü önümüzdeki altı ay boyunca yönetim aracılığıyla Optimism projelerine dağıtılacağı da yapılan duyurular arasında.

Optimism Coin Nedir

Optimism Coin (OP Coin) nasıl alınır?


Optimism ekibinin bir üyesi olan Billy161, Discord’da “OP Token talebi henüz hazır değil. Bir token lansmanının getirdiği çılgın yükün üstesinden gelmek için altyapı sağlıyoruz. Duyurumuz, bir çılgınlığa yol açtı ve merkezi borsalar tarafından ön plana çıktı” diyerek Optimism airdrop’una olan ilginin çok fazla olduğunu dile getirdi. Bu açıklamayı destekler nitelikte hareketler de dev borsalardan geldi. Optimism Coin (OP Coin) nasıl alınacağına gelirsek, Optimism Coin, airdrop olarak yalnızca platformda işlem yapanlara ücretsiz olarak dağıtılırken, Binance, Coinbase, OKX, Bybit, Gate.io, MEXC Global gibi büyük kripto para platformlarında da listeleneceği açıklandı.

Toplamda 4.2 milyar arza sahip olan Optimism Coin’in 214 milyonu dolaşımda yer alıyor. OP Coin’in bu yazının yazıldığı saatlerde işlem hacmi 500 milyon doları geçerken, piyasa değeri ise 275 milyon dolar civarlarında seyrediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl