OpenAI yöneticisinin Twitter’ı hack’lendi: Kripto tanıtımı yapıldı

Sosyal medya üzerinden yapılan kripto dolandırıcılığı olaylarına bir yenisi daha eklendi. ChatGPT yaratıcısı şirket OpenAI'ın CTO'sunun Twitter hesabı hack'lendi. Hesaptan daha sonra kripto para airdrop tanıtımı yapıldı.

twitter

Özellikle 2021 boğa sezonu esnasında ve sonrasında görülen kripto-sosyal medya dolandırıcılıklarından bir tanesi daha yaşandı. OpenAI şirketinin CTO’su olan Mira Murati’nin Twitter hesabı hack’lendi ve buradan airdrop tanıtımı yapıldı.

Hesaptan bir oltalama linki de paylaşıldı ve airdrop kazanmak isteyen kişilerin linke tıklaması istendi. Dağıtılacak token’ın adının OPENAI olduğu söylendi ve şirketin böyle bir projesi olduğu intibası yaratıldı. Paylaşım yaklaşık 1 saat yayında kaldı ve 80 bin kez görüntülendi. 83 RT alan bu paylaşım daha sonra 126 bin takipçisi olan hesaptan kaldırıldı.

Uyarıların da önüne geçildi

Bilindiği gibi bu tür dolandırıcılık tweet’lerinde, paylaşımın altına yapılan yorumlarda kullanıcılar genelde uyarılarda bulunuyorlar. Ancak hacker, buna da hazırlıklıydı ve tweet’i yorumlara kapadı. Bu durum, tuzağa düşme olasılığı olan kullanıcıların uyarılmasının da önüne geçti.

OpenAI sitesinin aynısı yaptılar

Dolandırıcıların paylaştığı linke tıklandığında ise OpenAI şirketinin web sitesinin birebir aynı görünümündeki sahte siteye bir yönlendirme yapılıyor. Burada ilgili yerlere tıklandığında ve talep edilen adımlar atıldığında, kripto cüzdanını boşaltacak izinler de verilmiş oluyor. Bu sayede kullanıcı fonları, cüzdanlardan çekilebiliyor.

Konuyla ilgili Murati ya da OpenAI şirketinden henüz bir açıklama ise gelmedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl