pi coin nedir

2020, 2021 ve belki de 2022 yılında birçok kişinin sıklıkla merak ettiği sorulardan birisi Pi Coin nedir oldu. Telefonunuza yüklediğiniz uygulama ile çeşitli görevleri tamamlamanız gereken PiNetwork birçok kişinin merak ettiği konulardan birisi oldu. Kimi dolandırıcılık derken kimi de halen projeye inanıyor. Peki Pi Coin nedir?

Okumadan geçmeyin! | Pi Network kullanıcılarından ekibe büyük öfke var

Pi Netwok nedir?

Pi Network, 2018’de Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından geliştirilmiş, mobil cihazlar üzerinden kripto para madenciliği yapmayı amaçlayan bir projedir.

İlginizi Çekebilir | Pi Coin ne zaman borsaya girecek? Akıllarda soru işareti!

Proje, kullanıcıların mobil cihazlarını kullanarak her gün belirli bir miktarda Pi kripto parası kazanmalarını sağlar. Kullanıcılar, uygulamaya kayıt olurken bir davet kodu kullanır ve kayıt olduktan sonra her gün uygulamaya girip bir düğmeye basarak madencilik yapar.

Pi Network, kullanıcılarının ağa katılımları karşılığında ödüllendirildiği, Stellar Consensus Protokolü adında özel bir mekanizmayı benimser. Bu sayede, kullanıcılar ağa katkıda bulundukça fayda sağlar.

Pi Ağı’nda dört ana kullanıcı tipi bulunur:

  1. Pioneer: Pi yygulamasında her gün ‘yıldırım’ düğmesine basarak Pi kazanan kişilerdir.
  2. Contributor: Ağa güvenilir kullanıcılar listesi sağlayarak ödüller kazanır.
  3. Ambassador: Davet kodlarını kullanarak ağa yeni kullanıcılar getirir.
  4. Node: Ev bilgisayarlarında Pi node yazılımını çalıştırarak katkıda bulunur.

Başlangıçta, temel madencilik hızı saatte 1,6 PI iken, kullanıcı sayısı arttıkça bu oran düşürülmüştür. Örneğin, 100.000 kullanıcıya ulaşıldığında saatte 0,8 PI, bir milyon kullanıcıya ulaşıldığında saatte 0,4 PI ve on milyon kullanıcıya ulaşıldığında saat başına 0,2 PI olarak belirlenmiştir. Ağın bir milyar üyeye ulaşana kadar madencilik faaliyetleri devam edecektir.

Pi Coin nedir?

Pi Coin, Pi Network projesinin bir parçası olarak geliştirilmiş bir kripto paradır. Projenin ana hedefi, genellikle yüksek performanslı madencilik donanımlarına erişimi olan kişiler tarafından gerçekleştirilen kripto para madenciliğini, genel halk için erişilebilir hale getirmektir.

Bu amacı gerçekleştirmek için, Stanford Üniversitesi’nden üç mezun, bireylerin akıllı telefonları üzerinden Pi Coin madenciliği yapmasına imkan tanıyan bir uygulama geliştirmiştir.

Pi Coin nereden alınır?

Pi Coin şu an için herhangi bir kripto para borsasında işlem görmemektedir. Diğer yandan piyasa fiyatı da bu sebeple belirlenememektedir ve dolayısıyla geleneksel yollardan sahip olmak mümkün değildir.

Pi Network projesi halen geliştirme aşamasında olduğu için, Pi Coin’ler şu anda yalnızca Pi Network mobil uygulaması aracılığıyla madencilik yaparak kazanılabilir.

Pi Coin dolandırıcılık mı?

Bu soruya kesin bir cevap veremesek de 5 Temmuz 2023’te yayımladığımız habere göre Pi Network için Vietnam’da soruşturma açıldığını söyleyebiliriz. Konu hakkında detaylı bilgi almak için bağlantıya tıklayın!

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

  1. Hyıan Yanıtla

    Houbi de işlem görüyor, ama yatırma ve çekme kapalı

  2. Erkan özmen Yanıtla

    Bana gore dolandiricilik.cunku eylul ayinda 3.whitepaper yayinlancak.inandirici degil.veri hirsizligi icin zaman kazanmaktan ibaret.bu benim sahsi gorusum.ilgi cekmek icinde listelenmemis coinin fiyati sacma sapan oynaklikta.