Kripto para sayısı rekor seviyeye ulaştı: 20 bin!

Kripto para piyasaları 2022 yılı itibariyle çok sert rüzgarların estiği bir düşüş döneminden geçerken, endüstrideki toplam kripto para ve token sayısı da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve 20 bini de aştı.

Fed’in faiz artırımları, Rusya-Ukrayna savaşı ve dünyadaki enflasyon krizi derken 2022 yılında %50’den fazla değer kaybeden kripto paraların syaısı ise her geçen gün artıyor. En büyük veri sağlama sitelerinden biri olan CoinMarketCap’te bu rakamın dün itibariyle ilk kez 20 bin seviyesini geçtiği görülüyor.

2022’de 3 binden fazla eklendi

Rakamlar, kripto paralar için bir düşüş dönemini işaret eden 2022 yılında, tüm yaşananlara rağmen birçok yeni kripto para ve token yaratıldığını ve piyasaya 3765 yeni paranın eklendiğini gösteriyor. Ancak yeni gelen coin sayısının 3500’den fazla olmasına rağmen bunların piyasaya etkisinin çok fazla olmadığı anlaşılıyor. En büyük kripto para Bitcoin‘in dominansı hala yüzde 40’ın üzerinde seyrediyor.

Hepsi hayatta kalacak mı?

Özellikle Bitcoin maksimalistleri başta olmak üzere birçok uzman, altcoin‘lerinin yüzde 90’dan fazlasının uzun dönemde yok olacağını iddia ederken, kullanım alanı bulunanların ve yükseliş dönemlerindeki çeşitli manipülasyonlardan uzak kalmayı başaranların ise hayatta kalma şansı çok daha yüksek olacak.

Son dönemde yaşanan düşüşlerde piyasada 2 trilyon dolara yakın bir para çekilirken, bu düşüşün en büyük darbesini ise hem dolar hem de Bitcoin paritesinde altcoin’ler gördüler. Geçtiğimiz hafta yeniden 20 bin doların üzerine çıkan ve son günlerde ise 21 bin doların üzerinde tutunabilen Bitcoin sayesinde, piyasaya fazladan 100 milyar doların daha girdiği gözüküyor. Tabii ki 20 bin kripto para ve token içinde bulunan binlercesinin de dolandırıcılık amaçlı çıkarıldığını da belirtmek gerek…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl