Post-Market Nedir?

Post-Market Nedir? Post-market nedir? Piyasa sonrası ticaret veya after hours trading, bir borsanın normal işlem saatlerinin dışında menkul kıymet, hisse senedi ticaretinin yapıldığı zaman aralığıdır. Post market trading ABD Doğu Saatiyle (ET) 16:00 – 20:00 arasında gerçekleşir ve elektronik iletişim ağları (ECN’ler) aracılığıyla potansiyel alıcılar ve satıcıları eşleştirir. İlginizi Çekebilir | ABD Borsaları Kaçta Açılıyor? Post market sirasında işlem hacmi genellikle düşük olmasına rağmen, büyük ekonomik haberler veya beklenmeyen gelişmeler, bu dönemde işlem hacminde artışa neden olabilir. Ancak, traderlar veya...

post-market nedir

Post-Market Nedir?

Post-market nedir? Piyasa sonrası ticaret veya after hours trading, bir borsanın normal işlem saatlerinin dışında menkul kıymet, hisse senedi ticaretinin yapıldığı zaman aralığıdır.

Post market trading ABD Doğu Saatiyle (ET) 16:00 – 20:00 arasında gerçekleşir ve elektronik iletişim ağları (ECN’ler) aracılığıyla potansiyel alıcılar ve satıcıları eşleştirir.

İlginizi Çekebilir | ABD Borsaları Kaçta Açılıyor?

Post market sirasında işlem hacmi genellikle düşük olmasına rağmen, büyük ekonomik haberler veya beklenmeyen gelişmeler, bu dönemde işlem hacminde artışa neden olabilir. Ancak, traderlar veya yatırımcılar bu süre zarfında daha geniş spreadler (alış ve satış fiyatları arasındaki fark) gözlemleyebilirler.

Post-market hakkında ilk bilmeniz gerekenler bunlardı. Peki post market nasıl çalışır; faydaları ve riskleri nelerdir? Gelin hep birlikte öğrenelim!

Anahtar Noktalar

  • Post-market işlem seansları genellikle daha az likiditeye sahiptir çünkü bu dönemde daha az yatırımcı ve trader aktif olur. Bu durum geniş spreadlerin (alış ve satış fiyatları arasındaki fark) oluşmasına sebep olabilir.
  • Post market seansı sırasında kurumsal yatırımcılar bireysel yatırımcılara kıyasla bu saatlerde daha fazla aktif olur. Bu da rekabetin artmasına ve oynaklığın daha fazla olmasına neden olabilir.
  • Mesai sonrası işlem seansları, yatırımcılara borsanın kapalı olduğu saatlerde bile ekonomik haberlere ve gelişmelere hızlı tepki verme imkanı sunar. Bu, yatırımcılara daha fazla esneklik sağlar ve tüm saatlerde işlem yapma olanakları artar.
  • Normal seans sonrası işlemler ne kadar faydalı olsa da çeşitli riskleri barındırır.

Post-Market Trading Nasıl Çalışır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi yatırımcılar genellikle piyasanın yüksek oynaklığı nedeniyle limitli emirleri kullanmayı tercih ederler. Çünkü piyasa emirleri hedeflediğiniz fiyattan alma olasılığınızı post-market ve pre-market sırasında düşürebilir.

Limit emri, yatırımcının belirli bir fiyatta alış veya satış yapmasına olanak sağlayan bir emir türüdür. Yani, trader veya yatırımcı, almak veya satmak istediği hisse senedi miktarını ve ve emir için vereceği fiyatı verir. Emir, yalnızca belirlenen fiyatla eşleşen bir karşı emir bulunduğunda gerçekleştirilir.

Bu durum, fiyatların aniden yükselmesi veya düşmesi durumunda yatırımcıyı korur. Çünkü artık verilen emir tipi limit emridir. Aksi takdirde, yani piyasa emrinde emir verildiği anda yatırımcı bir işlem sırasında beklenmedik bir fiyat hareketi ile karşılaşabilir. Bu da istenmeyen bir fiyattan alım veya satım yapma durumuyla karşı karşıya kalabilir. Sonuç olarak bu durum potansiyel kayıplara yol açabilir.

Post-Market Trading’in Riskleri

post-market nedir ne zaman

Post-market trading ne kadar cazip bir seçenek gibi görünse de çeşitli riskleri barındırır ve dikkat edilmesi gereken birçok kısım vardır.

Likidite Riski

Aracı kurumların kullandığı ECN ile sınırlı olmanın yanı sıra, mesai sonrası oturumlar genellikle daha az piyasa katılımcısına sahiptir. Sonuç olarak, çoğu hisse senedi için likidite sınırlıdır. Bu durum, daha geniş alış-satış marjlarına ve emirlerinizin gerçekleştirilmeme riskine yol açabilir. Yani normal işlem saatlerindne daha az yatırımcı olduğu için emir kademeleri boş kalabilir ve potansiyel kayıpların sebebi olarak görülebilir.

Volatilite Riski

Özellikle önemli haberlerin açıklandığı zamanlarda, bilançolar, faiz kararları, siyasi gelişmeler gibi haberler oynaklığı arttıracaktır. Bu durumlara piyasa sonrası seansta hisse senetleri yoğun bir şekilde işlem görebilir. Bu durum volatiliteye sebep olabileceği gibi, kayıpların ortaya çıkmasına da sebep olabilir.

Geniş Alış-Satış Marjları

Piyasa sonrası seanslarda yukarıda da bahsettiğimiz gibigenellikle daha az yatırımcı bulunur, bu da işlem hacimlerinin ve likiditenin düşük olduğu anlamına gelir. Düşük işlem hacimleri genellikle daha fazla oynaklık ve geniş alış-satış marjlarına yol açar.

Seans Sonrası İşlemlerin Faydaları

Seans sonrası işlemlerin riskleri olsa da çeşitli faydaları da mevcuttur. Bunlara en iyi örneği çeşitli beklenmedik son dakika haberlerinden sonra direkt olarak işlem yapabilme olanağına sahip olmak olarak açıklayabiliriz.

Ancak seans sonra işlemler son derece riskli olabileceği gibi yatırım yapan kişinin stratejine göre kazançlı durumların ortaya çıkmasını da sağlayabilir.

SEC’nin after hours trading ile ilgili bilgi verdiği makeleye ulaşmak için buraya tıklayın!

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl