“Ripple kaybedecek” diyen SEC eski yetkilisi: Bitcoin ETF’leri onaylanmaz

SEC’nin İnternet Yaptırımları Ofisi eski başkanı John Reed Stark, SEC’nin spot Bitcoin ETF’lerini onaylamayacağını iddia etti.

Stark, X hesabından yaptığı paylaşımda, “Kişisel görüşüm, şu andaki SEC yönetiminin bir dizi zorlayıcı nedenden ötürü bir Bitcoin spot ETF başvurusunu onaylamayacağı yönündedir.” ifadelerini kullandı.

Stark, 2024 yılındaki başkanlık seçimlerini bir Cumhuriyetçi adayın kazanması halinde ise durumun değişeceğini, SEC’nin kriptoyu baskı altına alma girişimlerini azaltacağını ve spot Bitcoin ETF başvurularını onaylamaya çok daha açık olacağını öne sürdü. SEC eski yöneticisi, başkanlık yarışında ipi bir Cumhuriyetçinin göğüslediği senaryoda, mevcut SEC başkanı Gary Gensler’ın istifa edeceğini de öngörüyor. Stark’a göre, Gensler’ın olası istifasından sonra da “Kripto Annesi” olarak anılan Hester Peirce, başkan vekili olabilir.

“Ripple’ın kaybedeceğini düşünüyorum” demişti

Kripto karşıtı açıklamalarıyla sık sık gündeme gelen Stark, Ripple’ın SEC davasını kaybedeceğini ileri sürmüştü. SEC eski yetkilisi, geçtiğimiz seneki bir tweet’inde “Ripple’ın nihayetinde kaybedeceğine inanıyorum.” ifadelerine yer vermişti fakat yaklaşık bir yıl sonra Ripple, zafer elde etti. Bilindiği üzere mahkeme, Ripple’ın token’ı XRP’nin borsalardaki satışının yatırım sözleşmesi niteliğinde olmadığına hükmetti.

Bitcoin ETF başvuruları SEC masasında

Sekiz spot Bitcoin ETF başvurusu, SEC’nin masasında karar için bekliyor. Geçtiğimiz günlerde Ark 21Shares Bitcoin ETF başvurusu için erteleme kararı alan SEC, 2 ila 4 Eylül 2023 tarihlerine kadar diğer yedi başvuru için de erteleme, ret veya onay kararı almak durumunda. Kurumun bu başvuruları da ertelemesi bekleniyor. Bununla birlikte SEC, tüm başvurular için yaklaşık olarak mart ayı ortalarında nihai onay veya ret kararı vermek zorunda.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl