Ripple dava dosyalarındaki yeni bulgu heyecan yarattı

Ripple davasında SEC’nin Hinman belgelerinin açılmasına yaptığı itiraz reddedilirken kurumun iç yazışmalarında davayı Ripple lehine etkileyecek bulgular olduğu da netleşti.

E-posta, XRP için “yatırım sözleşmesi olmadığı yönünde makul gerekçeler var” diyor

Ripple tarafından mahkemeye sunulan belgelerde, SEC’ye ait e-postaların birinde XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olarak sınıflandırılamayabileceği görüşünün savunulduğu ortaya çıktı. Söz konusu e-postada, “XRP’nin Howey analizinin tüm koşulları karşılamadığı ve bu nedenle federal menkul kıymet yasaları çerçevesinde bir ‘yatırım sözleşmesi’ olmadığı sonucuna varmak için makul gerekçeler var.” ifadeleri kullanılıyor.

Bilindiği üzere, bir varlığın menkul kıymet olup olmadığı Howey testindeki kritilere göre değerlendiriliyor. SEC yetkilisi tarafından yazıldığı öne sürülen e-postada, bir anlamda XRP’nin Howey testinden geçemediği kabul ediliyor.

Belgelerin açılması 13 Haziran’a kaldı

Ripple ve SEC arasında 2020 yılının aralık ayından bu yana devam eden bir dava var. SEC, XRP’nin bir “yatırım sözleşmesi” olduğunu ve Ripple’ın kayıt dışı satış yaptığını iddia etmiş, bu nedenle şirket ile yöneticilerini mahkemeye vermişti. Uzun zamandır süren davada artık neredeyse sona gelindi. Geçtiğimiz günlerde ise önemli bir gelişme yaşanmış ve SEC’nin William Hinman belgelerinin gizli kalması talebi reddedilmişti. Ardından hem Ripple hem de SEC, bu belgelerin mahkemeye sunulma süresinin 13 Haziran’a ertelenmesini istemiş, bu istek mahkemece kabul görmüştü. Şimdi, XRP yatırımcıları 13 Haziran için gün sayıyor.

Hinman belgeleri dava için büyük önem taşıyor

Hinman belgeleri, dava için kritik önem taşıyor. Hinman’ın Ethereum ile ilgili geçmişte yaptığı bir konuşma, Ripple’ın savunmasının temel ayaklarından biri.

SEC’nin eski yöneticilerinden olan William Hinman, 2018 yılında yaptığı bir konuşmada Bitcoin ve Ether’in yatırım sözleşmesi (security) olmadıklarını belirtmişti. Ripple tarafı ise XRP’nin bazı konularda Ether ile ciddi benzerlikler taşıdığını belirtiyor ve XRP’nin de yatırım sözleşmesi olarak sayılmaması gerektiğini savunuyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl