“Sahte Satoshi” Craig Wright’a 43 milyon dolarlık ekstra fatura!

Craig Wright ile onun eski çalışma arkadaşı olan ancak 2013 yılında hayatını kaybeden Dave Kleiman'ın ailesi arasındaki davada ek bir karar daha çıktı. Aralık ayında Craig Wright'ın 100 milyon dolar tazminat ödemesine hükmeden mahkeme, "Sahte Satoshi" lakaplı girişimciye 43 milyon dolarlık ek bir fatura daha çıkardı ve toplamda ödemesi gereken miktarı 143 milyon dolar olarak güncelledi.

Kendisinin Bitcoin’in geliştiricisi Satoshi Nakamoto olduğunu ancak Bitcoin‘lerin anahtar kelimelerini kaybettiği için bunu kanıtlayamadığını belirten Craig Wright’a verilen 100 milyon dolarlık cezaya ek bir ödeme daha geldi.

Hatırlanacağı üzere Wright’ın Bitcoin’in ilk yıllarında birlikte çalıştığı Dave Kleiman’a ait olan bir şirketteki varlıkları kendi üzerine aldığı gerekçesiyle, Kleiman’ın ailesi Wright’a dava açmıştı. Dava sonucunda verilen kararda Kleiman ve Wright’ın şirket ortağı olmadığı ve Wright’ın Kleiman’a ait olan varlıkları kendi üzerine geçirdiği belirtilmiş ve Kleiman’ın ailesine 100 milyon dolar ödemesine hükmedilmişti.

Kleiman 2013 yılında geçirdiği hastalıkla yaptığı mücadeleyi kaybetmiş ve vefat etmişti. Mahkeme o dönemden bu yana Kleiman ailesinin zararlarını da faiz olarak Wright’a fatura etti ve 43 milyon dolar fazladan bir ödeme yapması kararını verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Satoshi döneminden 489 BTC, 11 yıl sonra hareket etti

1.1 milyon Bitcoin iddiası…

Kleiman’ın kardeşi, 2018 yılında Wright’a W&K şirketinin fikri mülkiyet hakkının yanı sıra 1.1 milyon adet Bitcoin’i çaldığı gerekçesiyle dava açmış ve Wright’tan toplamda 179 milyar dolara varan bir rakam talep etmişti.

Mahkeme ise verdiği nihai kararda 100 milyon dolarlık ödemede karar kılmıştı. Son duruşmada göz yaşlarını tutamayan Craig Wright ise sonuçtan mutlu olduğunu dile getirmiş ve “Ben onlara Kleiman’dan kalan Bitcoin’leri önerdim. Birkaç kez önerdim ama onlar istemediler. Bitcoin’in 200 dolar olduğu dönemlerdi. Karardan mutluyum. Ben dolandırıcı değilim” demişti.

Satoshi olduğunu iddia ediyor

Bilindiği üzere Craig Wright uzun yıllardır, Bitcoin’in yaratıcısının kendisi olduğunu ve bunu tek başına yaptığını iddia ediyor ancak Bitcoin topluluğu tarafından çoğu zaman ciddiye alınmıyor. Bitcoin whitepaper’ı üzerinde de hak iddia eden Wright, web sitelerinde whitepaper’ı yayımlayan platformlara da dava açıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl