SEC başkanından ‘menkul kıymet’ açıklaması: Büyük bölümü bu kapsamda

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, token'ların birçoğunun menkul kıymet özellikleri taşıdığını bir kere daha yineledi. Gensler, sözlerinin devamında, "İstatistiklere bakıldığında yeni girişimlerin çoğu iflas ediyor. Bu alanda gerçekten çok büyük bir risk var" dedi.

Kripto para topluluğunun göreve geldiğinde mutlulukla karşıladığı ancak hem uyguladığı politika hem de açıklamalarıyla zamanla tepki gösterilen bir isim olan SEC başkanı Gary Gensler, ABD medyasından CNBC’nin Squawk Box programına katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu.

“Bunu nasıl yapıyorlar?”

Son dönemde yaşanan kripto borç ve faiz şirketlerinin iflas süreçleri sorulan Gensler, yatırımcı korunmasının önemine değindi ve BlockFi tarzı şirketlerin kesinlikle regüle edilmeleri gerektiğini söyledi:

“Biz BlockFi gibi şirketleri de izliyoruz çünkü bu tür firmalar, milyonlarca kişiden aldıkları fonları bir havuzda birleştirip yeniden başkalarına borç veriyorlar. Bir banka ya da yatırım ortaklığı şirketi gibi çalışıp, %4, %8 hatta %10’luk getiri vadediyorlar. Bu vaatlerin arkasında ne var? Biz endüstriyle çalışmaya devam edip, bu şirketleri menkul kıymetler yasaları çerçevesinde regüle edip, kamuyu ve yatırımcıları korumak istiyoruz”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – SEC, açtığı davada 9 kripto paraya “menkul kıymet” dedi

“Bu token’ların büyük bölümü menkul kıymet”

Kripto paralarla ilgili genel bir yorum yapan ve geçtişteki açıklamalarını da tekrarlayan Gensler, birçok kripto para ve token’ın menkul kıymet olduğu fikrini yineledi:

“Ben teknoloji konusunda tarafsızım ancak yatırımcı korunması hakkında değilim. Bu tür ürünler yüksek derecede spekülatif varlıklar. Birçoğunun menkul kıymet özellikleri taşıdığını görüyoruz. Bunun anlamı da, sponsorlar ya da girişimciler vasıtasıyla kamudan para toplanıyor demektir. İstatistiklere bakıldığında yeni girişimlerin çoğu iflas ediyor. Bu alanda gerçekten çok büyük bir risk var”

Hatırlanacağı üzere Gensler kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, kripto para ve token’ların büyük bölümünün menkul kıymet olduğunu ancak Bitcoin’i bu gruba dahil etmediğini söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl