SEC, LUNA ve UST çöküşüne yönelik soruşturma başlattı

SEC, UST'nin çöküşüne yönelik önemli bir adım atıyor. Konu hakkında soruşturma başlatan ABD kurumu, federal yasaların ihlal edilip edilmediğini inceliyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Terra’nın algoritmik stabil coin’i UST’ye yönelik olarak soruşturma başlattı. Bloomberg’in haberine göre kurum, UST için sıfırlanmadan önce yürütülen pazarlama sürecinin federal yatırımcı koruma regülasyonlarını ihlal edip etmediğini araştırıyor.

SEC, ifadeye de çağırmıştı

SEC, büyük fiyat çöküşünden çok önce, Ekim 2021’de Terra’nın kurucu ortağı Do Kwon’u ifadeye çağırmıştı. SEC’nin ifade çağrısının temelinde Terra’nın büyük ABD şirketlerinin fiyatlarını yansıtan sentetik hisse senetlerinin basıldığı ve alınıp satıldığı DeFi platformu Mirror protokolü yatıyordu. Hatta Kwon, daha sonra SEC’ye dava açacağını söylemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – UST/LUNA çöküşü regülasyonları nasıl etkiler?

Güney Kore de soruşturuyor

Öte yandan UST’nin çöküşü, yalnızca ABD’de değil, Güney Kore’de de soruşturuluyor. Güney Kore polisi, UST ve LUNA’nın arkasındaki şirket olan Terraform Labs’i inceleme altına aldı. Buradaki soruşturma, bir şirket çalışanının Terra’nın 80 bin BTC’sinin bir kısmını zimmetine geçirdiği iddiasıyla yürütülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl