SEC, kriptoda şimdi de danışmanlık ve saklama hizmetlerine el atıyor

Son dönemde başta merkeziyetsiz finans olmak üzere kripto paraların çeşitli alanlarını sıkı şekilde denetlemek isteyen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC), şimdi de yatırım şirketleri ve yatırım danışmanları için bu alanda bazı kurallar ve regülasyonlar getirmeyi hedeflediği belirtildi.

SEC’nin Yatırım Yönetimi Departmanı yöneticisi olan William Birdthistle, IAA Yatırım Danışmanlığı Uyum Konferansı’nda kripto paralar hakkında konuştu. Kriptonun hayatımıza girişine değinen Birdthistle, artık bu endüstriye bir düzen getirmenin zamanının geldiğini belirtti.

Özellikle saklama yasasının ne şekilde olacağı konusunda belirsizlikler olduğunu belirten Birdthistle, “Yatırım danışmanları için konuşacak olursam, başta saklama kuralları olmak üzere, kripto paralar hakkında danışmanlık vermenin uyum yasalarına aykırı olup olmadığı konusunda birçok belirsizlik olduğunun farkındayım” dedi.

ABD’de Danışmanlık Kanunu olarak da bilinen saklama kuralları, danışmanların müşteri menkul kıymetlerini, kayıtlı ve nitelikli bir saklama hizmeti sağlayıcısıyla saklamasını zorunlu kılıyor. Kayıtlı ve nitelikli saklama hizmet sağlayıcıları genelde bankalar, broker’lar ve federal ya da eyalet seviyesinde lisansı bulunan fonlar oluyor.

ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase’in saklama hizmeti ve Anchorage Dijital Bankası, bu lisansa şimdiden sahip olan şirketler arasında yer alıyor.

Wyoming’deki şirket “eylemsizlik garantisi” almıştı

SEC’nin eyalet düzeyinde bu konu hakkındaki düzenlemeleri belirsizliğini korurken. Kripto paralar konusunda son dönemde olumlu adımlar atan Wyoming eyaletinde, Two Ocean adlı bir varlık yönetim şirketinin, kripto para yatırımını kolaylaştırıp bir “nitelikli saklama hizmet sağlayıcısı” pozisyonuna geçmesi ve bir de eyalette şirkete karşı bir “eylemsizlik garantisi” alması, SEC’nin de bu konuda kamuoyundan geri bildirim istemesine sebep olmuştu.

SEC, geri bildiriminde dijital varlıkların nasıl saklandığı ve bir saklama hizmeti sağlayıcısı ararken danışmanlar tarafından hangi kriterlerin talep edildiği hakkında geri bildirim istedi.

Birdthistle da, dijital varlık alanında menkul kıymet kullanımıyla ilgili konularda alınan önerileri dikkate almayı planladığını söyledi:

“Robot danışmanlar, çevrimiçi broker’lık hizmetleri ve mobil yatırım uygulama ve portalları gibi dijital platformları kullanarak menkul kıymet yatırımı yapma fırsatlarının artması, belirli zorlukları da beraberinde getiriyor. Bu alanda aldığımız yorumlar ışığında önerileri değerlendirmeyi bekliyorum.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl