SEC’den Valkyrie Bitcoin ETF kararı için erteleme: Yeni tarih Ocak 2022

Ekim ayında vadeli Bitcoin kontratlarını takip eden bazı borsa yatırım fonlarına onay veren ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Valkyrie spot Bitcoin ETF'i için vereceği kararın tarihini ise erteledi. Karar için verilen 8 Aralık tarihi, 7 Ocak 2022'ye uzatıldı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Valkyrie Bitcoin ETF’i için vereceği kararı bir kez daha ertelerken, son karar gününü de uzattığını açıkladı. Ekim ayında kabul edilen vadeli kontrat Bitcoin yatırım fonlarından farklı olarak spot Bitcoin fiyatına bağlı olan bu ETF için yeni belirlenen tarih ise 7 Ocak 2022 oldu.

SEC’den sürenin uzatılmasıyla ilgili olarak ise şu ifadeler yazıldı:

“Komisyon talebin onaylanması ya da onaylanmaması kararını vermek için, kendisine sunulan belgeleri incelemek adına gerekli olan değerlendirme süresinin daha uzun bir zamana yayılmasının uygun olduğunu düşünmektedir.”

ETF haberleri fiyatta yükselişleri tetiklemişti

Hatırlanacağı üzere, SEC’nin vadeli işlem sözleşmelerine bağlı olan ETF’leri Ekim ayında kabul edeceği yönünde yoğun şekilde çıkan haberlerin ardından Eylül ayını 43 bin dolar seviyesinde kapatan Bitcoin, Ekim ayının hemen başında çok sert bir yükseliş hareketine başlamıştı. Yaklaşık 20 günde 20 bin doların üzerinde bir fiyat hareketiyle 67 bin doların da üzerine çıkan en büyük kripto para tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Bu zaman dilimi içerisinde beklenen haberler de gelmiş ve ilk olarak ProShares’in daha sonra da Valkyrie’nin Bitcoin vadeli ETF’leri kabul edilmişti. Hatta ProShares Bitcoin ETF’ine (BITO) gösterilen büyük ilgiyle beraber, bu ETF varlıklarda 1 milyar dolara en hızlı şekilde ulaşan ETF olmuştu.

Haberin yazıldığı dakikalarda ise Bitcoin yaklaşık 63 bin doalrdan işlem görürken, tüm kripto para piyasasının değeri ise 2 trilyon 800 milyar dolar civarında…

Kaldıraçlı ve short pozisyon ETF’leri de reddedildi

Ekim ayında ProShares vadeli ETF’inin kabul edilmesinin ardından kuruma birçok ETF başvurusu yapılırken SEC ise, bu konuda taviz vermeyeceğini net şekilde göstermiş ve Valkyrie’nin kaldıraçlı olan Bitcoin ETF’i ile Direxion’ın ‘short’ pozisyon açma özellikli ETF başvurusunu reddetmişti.

Kurumun şu anda, Şikago Ticaret Borsası’ndan (CME) satın alınan vadeli kontratlar dışındaki varlıklardan herhangi birine sahip olan fonlara sıcak bakmadığı belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl