Shiba Inu 2021’e damga vurdu, görüntülemede Bitcoin ve Ethereum’u geçti

2021'e damga vuran token'lardan biri olan Shiba Inu (SHIB), CoinmarketCap verilerine göre bu yılın en çok görüntülenen kripto parası oldu. İkinci sırada en büyük kripto para Bitcoin, 3'te ise yılın ilk yarısının yıldızı olan Dogecoin yer aldı.

2021 yılı adeta kripto paraların yılı oldu. 2020’nin son günlerinde başlayan artış, Mart ve Nisan aylarında çılgınlığa dönüşürken, Mayıs’ta gelen çevresel etkenlerle ilgili olumsuz haberler ve Çin yasakları fiyatın yüzde 50’den fazla düşmesini sağladı. NFT’ler, taraftar token’lar derken, ETF haberleriyle fiyat yeniden yükseldi.

188 milyon ile birinci sırada

İşte kripto para yatırımcılarının belki de yıllarca unutmayacağı 2021 yılının en fazla görüntülenen kripto parası ise Shiba Inu oldu. Ünlü fiyat takip sitesi CoinMarketCap verilerine göre SHIB, sitede bu sene 188 milyon defa görüntülendi. En büyük kripto para olan Bitcoin’de ise bu rakam 145 milyondu. SHIB’in rakibi olan ve Elon Musk’ın yılın ilk yarısında yükselişinde büyük katkı verdiği Dogecoin de 107 milyonluk görüntülenmeyle üçüncü sırayı aldı.

Eylül’de coştu, 1 milyon kişiyi aştı

Dogecoin’den esinlenerek ortaya çıkarılan bir “meme coin” olan Shiba Inu, Eylül ayına kadar ortalama bir performans sergilerken daha sonra ise piyasanın durgun olduğu bir dönemde adeta coştu. 1 milyondan fazla adres SHIB tutarken, en büyük bin Ethereum balinasının dolar bazında tuttuğu en değerli token da yine SHIB oldu.

50 eyaletin 23’ünde DOGE!

Hem Dogecoin hem de Shiba Inu Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformlarında en çok aranan kripto paralardan olurken, ikisi de dönem dönem ilk 10 kripto para arasına girmeyi başardı. Hatta Dogecoin, 50 ABD eyaletinin 23’ünde en çok aranan kelime oldu.

Shiba Inu ise ICO Analytics şirketinin verilerine göre; Ekim ayındaki yükseliş hareketinin sertleşmesiyle birlikte bu ayın en çok tartışılan kripto parası oldu. SHIB’in oranı yüzde 22 olurken, Ethereum yüzde 8.1, Bitcoin ise yüzde 7.2’de kaldı. Şirketin en çok tartışılan kripto paralardan saydığı diğer coin’ler ise Safemoon, Solana, Cardano ve BNB’ydi.

SHIB yatırımcıları ayrıca Amerikalı ünlü işlem platformu Robinhood’un da kripto parayı listelemesini talep ediyor ancak şirket regülasyon çekinceleri nedeniyle aylardır bu konuda çekimser davranıyor.

Yaklaşık 20 milyar dolarlık piyasa değeri bulunan SHIB, haberin yazıldığı dakikalarda ise 0,000036 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl