Shiba Inu (SHIB) FOMO’su Hindistan’a da sıçradı

Hindistanlıların, zenginlik ve refah tanrısına dua ettikleri ve ondan varlık talep ettikleri Divali ışık festivaline Shiba Inu (SHIB) damga vurdu. Her sene altın ve hisse senedi yatırımları yapılan ulusal festivalde, kısa sürede fazla kâr oranı elde etme umuduyla yatırımcıların Shiba Inu'ya akın ettikleri belirtildi.

Hindistan’da “ışık festivali” yani Divali, bu sene Kasım ayının başına denk gelirken, Hintliler için de bu dönem yatırımların karşılığının fazlaca alındığı zaman olarak kabul ediliyor. Her sene altın ve hisse senetlerinin alındığı bu festivalde bu kez ise kripto paralar ön plâna çıktı.

Hintlilerin Shiba Inu (SHIB) motivasyonundaki en büyük neden ise, fenomen kripto paranın genelde sert yükselişler yaşaması ve kısa sürede kat be kat değerlenme ihtimali… Eylül ayından Ekim’in sonuna kadar çok sert şekilde yukarı çıkan SHIB, 40 milyar dolar piyasa değerinin de üzerine çıkıp, rakibi Dogecoin’i de geride bırakmıştı. Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede ciddi bir yatırımcı kitlesine kavuşan “meme coin” Coinbase, BtcTurk, Paribu ve Binance gibi büyük borsalarda da listelenmeye başladı.

“SHIB FOMO’su gerçek…”

Hindistan’da Bitcoin Yatırımcıları adlı özel bir Whatsapp grubunun kurucusu olan ve kripto para yatırımları yapan Keshav Aggarwal ise CoinDesk‘e yaptığı açıklama, “SHIB FOMO’su gerçek. Shiba Inu, şu anda ülkede en ucuz ve en çok reklamı yapılan kripto para konumunda…” dedi. SHIB, tarihinin en yüksek seviyesi Ekim ayının sonunda 0,000086 dolar ile ulaşmıştı. Sert yükselişin ardından ise fenomen kripto parada yüzde 50’ye yakın bir düşüş gerçekleşmişti.

Kişi başına 1160 dolar düşüyor

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) tahminlerine göre, 2020/2021 yılında Hindistan’da kişi başına yıllık gelir, ortalama 1160 dolar civarında… Bu nedenle Hintliler, kendilerine göre çok daha ucuz “görünen” ve birkaç kat artma ihtimali olduğunu düşündükleri SHIB’e yöneliyorlar.

Ülkede emlak sektöründe çalışan ve SHIB yatırımcısı olduğunu söyleyen Dharmesh Barot isimli kişi de, “Burada tek motivasyon var. O da kısa sürede güzel bir kâr yakalamak” dedi.

Bilindiği üzere 2020 yılının Ağustos ayında Ryoshi adındaki anonim bir karakter tarafından yaratılan SHIB, bir süre önce, kullanıcıların token’larını “stake etmeleri”ne olanak tanıyan ShibaSwap’ı duyurmuştu. Defi Llama’ya göre de, burada bulunan kilitli varlıkların şu anki değeri de son 1 aydaki ciddi artışla 500 milyon doların üzerine çıktı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl