Bitcoin yatırımcılarının merakla beklediği Tesla bilançosu açıklandı

Elektrikli araç devi Tesla, çarşamba günü işlemlerin kapanışından sonra 2023 yılı ilk çeyrek kazançlarını açıkladı. Tesla'nın hisse başına kazanç oranı, Wall Street'in beklentileriyle büyük ölçüde uyumlu geldi. Şirket gelir tahminlerini biraz aşarken beklenen kârın biraz altında kaldı. Bununla birlikte Bitcoin yatırımcılarının merakla beklediği "Bitcoin sattı mı" sorusu yanıt buldu. Şirket, herhangi bir Bitcoin satışı yapmadı.

Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın ilk çeyrek kazançları açıklandı. Açıklanan rapora göre şirket ilk çeyrekte Bitcoin satışı yapmadı. Şirket herhangi bir alım yapmazken 11 bin 950 BTC’yi bilançoda tutmaya devam etti.

Dev firmanın 23.33 milyar dolarlık ilk çeyrek geliri 23.21 milyar dolarlık tahmini biraz aşarken, hisse başına 0.85 dolar olarak bildirilen kazancı analist tahminleriyle tam olarak uyumluydu.

Tesla’nın ilk çeyrek kârı beklentilerin altında kaldı

Küresel elektrikli araç devinin 2,51 milyar dolar olan ilk çeyrek kârı, 2.6 milyar dolar olan beklentilerin altında kalarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24’lük bir düşüş gösterdi.

Tesla’nın hisse fiyatı çarşamba günü piyasanın kapanmasını takip eden ilk 15 dakika içinde yaklaşık yüzde 4,8’lik bir düşüş yaşadı ve ardından kısmi bir toparlanma sergiledi.

Fiyat indirimi rekor ilk çeyrek teslimatı getirdi

Tesla, ilk çeyrekte bir önceki seneye göre yüzde 36’lık artışta 422 bin 875 aracın teslim edildiğini açıkladı. Teslimatlara kıyasla üretimde ise marjinal bir artış oldu ve toplam 440 bin 808 araç üretildi. Bu da bir önceki yıla göre yüzde 44’lük artışa denk geliyor.

Rekor ilk çeyrek teslimatları Tesla’nın, araç fiyat indirimleri ve yeni ABD vergi kredileri sayesinde geldi. Salı gecesi Tesla ABD’deki fiyatları bu ay ikinci kez düşürdüğünü bildirdi. Bu, Tesla’nın 2023 yılındaki altıncı fiyat indirimi oldu. Cuma günü Avrupa, Singapur ve İsrail’de yapılan indirimleri takip etti. Tesla’nın ekim sonu ve ocak başında yaptığı büyük indirimlerin ardından Çin’de de fiyatları yeniden düşüreceğine dair söylentiler var.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl