Vitalik Buterin, Bitcoin stok akış modelini eleştirdi: Alay edilmeyi hak ediyor

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, kişisel Twitter hesabından, Plan B adlı anaonim analistin son birkaç senedir ortaya attığı stok akış modelinin Bitcoin'e uyarlanış sistemini eleştirdi. Modelin gidişatının şu anda iyi olmadığını belirten Buterin, "Bu tür umut veren finansal modeller zararlıdır ve alay edilmeyi de bu yüzden hak ediyorlar" dedi.

buterin-vitalik-ethereum

Vitalik Buterin’den sosyal medyayı karıştıracak bir tweet geldi. Buterin, ünlü stok akış modelini eleştiren bir tweet’i alıntılayarak, bu eleştirilere katıldığını belirtti.

“Fiyatın artacağını kesin gibi göstermek zarar verici”

Modelin, insanlara fiyatın yükseleceği konusunda bir kesinlik varmış gibi umut verdiğini dile getiren Buterin şunları söyledi:

“Stok akış modeli şu anda iyi görünmüyor. Negatif bir durumdan mutlu olmanın kibarca bir durum olmadığını biliyorum ancak insanlara yanlış bir kesinlik vadeden ve rakamın sürekli artacağını söyleyen bu tür finansal modellerin çok zararlı olduklarını ve kendileriyle edilen tüm alayları da hak ettiklerini düşünüyorum. Ayrıca bu modeli kimin desteklediğini ve trend’e uygun gibi gözüktüğü ilk dönemlerinde onunla kimin dalga geçtiğini de unutmayın”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Elon Musk: Kimseye ‘Kripto paralara yatırım yapın’ demedim

Kıt bir varlığın üretim hızının da düşük olmasıyla birlikte zaman içinde değer kazanacağına dair bir öngörü sunan modeli Bitcoin için uygulayan en tanınmış analist ise, Twitter’da PlanB adıyla bilinen bir kişi… Bitcoin’e verdiği destekle bilinen PlanB’nin Twitter’da 2 milyona yakın takipçisi bulunuyor.

PlanB 2020 yılının başlarında yaptığı yorumda, Stok akış modelinin 2021 yılı itibariyle Bitcoin’de en fazla 288 bin dolarlık fiyatı gösterdiğini belirtmişti. Bu değerlendirmesinin ardından ciddi bir tanınırlığa ulaşan ve hatta birçok podcast’e de konuk olan PlanB, modelin hala geçerliliğini koruduğunu iddia ediyor ve düzenli olarak Twitter hesabından yorum yapmaya devam ediyor.

Haberin yazıldığı dakika itibariyle PlanB, Buterin’e henüz cevap vermedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl