Bitcoin ve kripto paralarda bu hafta takip edilecek önemli gelişmeler

Bitcoin'in bu haftayı da 60 bin doların üzerinde kapamasının ardından yükseliş beklentileri devam ederken, özellikle bu hafta kripto para evreninde çok önemli gelişmeler yaşanacak. ProShares ve Valkyrie Bitcoin vadeli ETF’lerinin ardından, varlık yönetim devi VanEck'in vadeli ETF'inin de bu hafta işleme açılması bekleniyor. Ethereum'un Altair güncellemesiyle, MicroStrategy, Facebook, Robinhood ve Twitter'ın bilanço açıklamaları da bu hafta gelecek.

ABD’de ProShares ETF’inin işlem görmeye başlamasıyla çıkış hareketini güçlü şekilde devam ettiren Bitcoin’de, yeni borsa yatırım fonlarının işleme açılmasıyla birlikte yukarı yönlü gidişatın devam etmesi beklenirken bu ETF’lerden biri olan, VanEck’in “XBTF” kısaltmasıyla listelenecek Bitcoin (BTC) Strategy ETF’i bu hafta Chicago Opsiyon Borsası’na (CBOE) girecek.

Facebook’un Metaverse açıklaması geliyor

Kullanıcıların, sanal dünyalar hatta evrenlerde hareket etmeleri ve etkileşim içinde olmalarını sağlayan olguya verilen ad olan “metaverse” konusunda geçtiğimiz günlerde sosyal medya devi Facebook’un yaptığı açıklama çok ses getirmişti. CEO Mark Zuckerberg, Facebook’u sosyal medya şirketi olarak değil, bir “metaverse” şirketi olarak tanımlamak istediklerini belirtmiş ve bu iş kolu için de 10 bin çalışan alacaklarını duyurmuştu. İşte şirketin, bugün 3. çeyrek rakamları açıklanacak ve metaverse projesiyle ilgili de önemli duyuruların yapılması ve bilgi verilmesi de beklentiler arasında…

Twitter ve MicroStrategy bilanço açıklamaları

Facebook dışında bilanço detayları açıklanacak ve kripto para evreni içinde büyük öneme sahip olan şirketlerden Twitter ile MicroStrategy’den gelecek duyurular da merakla bekleniyor. MicroStrategy Eylül ayında 5050 Bitcoin daha satın aldığını duyurmuş ve elindeki toplam BTC sayısı da 114 bin 42 olmuştu. CEO’su Jack Dorsey’nin Bitcoin’e büyük destek verdiği Twitter’ın da 3. çeyrek bilanço rakamları açıklanacak. Twitter özellikle Bitcoin bahşiş ve NFT entegrasyonlarıyla Eylül ayında çok önemli açıklamalar yapmıştı.

Komisyonsuz hisse senedi ve kripto para alım-satım platformu Robinhood da, bilanço rakamlarını bu hafta (Salı günü) açıklayacak. Dogecoin’le ilgili yaz aylarında “Doge işlem hacmi düşerse zarar ederiz” açıklaması yapan şirkete, son haftalarda Shiba Inu (SHIB) listelenmesi için kullanıcılarından baskı yapılıyordu.

Ethereum Altair güncellemesi

Proof of work’ten (iş kanıtı) proof of stake’e (hisse kanıtı) geçişi beklenen ve işlem ücreti yakım mekanizmasını kısa süre önce devreye alan Ethereum ağında, Altair güncellemesi de bu hafta 27 Ekim günü devreye girecek. Ethereum’da hisse kanıtı denemesi olarak tanımlanabilecek ‘beacon chain’in ilk güncellemesi olan Altair ile birlikte, ağın yükünü alması beklenen “shard chain” kullanımı da mümkün olacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl