Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Rehber | Bitcoin’e yeni başlayanlar için 5 önemli ipucu

Bugünkü rehber yazımızda Bitcoin yatırımına yeni başlayanlara yardımcı olabilecek 5 önemli ipucunu detaylarıyla birlikte yazdık.

Riski göze alarak yatırım yapmak istediğiniz dijital para birimleri bir süre sonra cesaret kırıcı olabilir. Elinizden tutan bir merkezi makam yoktur ve dijital para birimleri hakkında dolaşan söylentiler ve hikayeler korkutabilir.

Bununla birlikte ilk Bitcoin işlemini ya da ticaretini birkaç basit ipucu yardımıyla gerçekleştirmek çok daha az stresli olacaktır.

1- Ödevini yap

Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin söz konusu olduğu ortamda bol miktarda dolandırıcılık, söylenti, başarı ve dehşet hikayeleri var. Tam olarak neyin içerisine dahil olduğunuzu anladığınızdan emin olun ve kaybetmeyi göze alabildiğinizden fazlasıyla yatırım yapmayın.

Bitcoin heyecan verici bir dünya ama bazen de karmaşık ve kafa karıştırıcı olabilir. Birçok insan motorun nasıl çalıştığını bilmeden pahalı arabalar satın alır. Bu onlar için önemli değil, çünkü bozulursa tamirciler var. Oysa dijital para birimlerine karşı bir tek siz varsınız. Elinizi tutacak hiç kimse yok.

Confirm’in CEO’su ve kurucusu Pawel Kuskowski, şu tavsiyede bulunuyor:

“Ne kadar çok anlarsanız o kadar iyi olacaktır”

Harekete geçin ve Bitcoin ile Blockchain‘in nasıl çalıştığını öğrenin. Wireline’ın CEO’su ve kurucusu Lucas Geiger, şunları söylüyor:

“Bence her şeyden önce Blockchain’i anlamak için kendinize zaman ayırın. Bunu şiddetle söylüyorum, çünkü az insan yapacak. Blockchain teknolojisinin verileri güvenli bir şekilde nasıl depoladığına ilişkin üst düzey bir bilginiz yoksa o zaman lale soğanları gibi bir şeye yatırım yapıyorsunuz demektir.”

Kripto fon yöneticisi Jacob Eliosoff ise şöyle diyor:

“Herhangi bir teknik yeteneğiniz varsa Satoshi Nakamoto’nun 2008 yılında yayınladığı Bitcoin’in teknik belgesine 10 dakikanızı ayırın. Sadece 8 sayfa, okunaklı ve dahiyane bir eser!”

Dijital para birimleri ekosistemindeki en harika şeylerden biri çok sayıda materyal ve bilgi olması. Bir sürü internet sitesi ve kaynak, bu teknolojiyi anlamayı kolaylaştırma amacında.

Bundan da öte yatırım dünyası Bitcoin’i geleneksel yatırımcılara daha uygun hale getirerek işleri kolaylaştırmaya çalışıyor. Vadeli işlemler gibi şeylerin başlaması insanların Bitcoin’in nasıl çalıştığını anlamalarına yardımcı olacak.

2- Dikkatli olun

Herhangi bir yatırımda illa ki belirli bir oranda risk bulunur ancak bu risk Bitcoin’in yeni bir teknoloji olması ve aşırı oynaklığı nedeniyle biraz daha büyük. Eliosoff, şunun üzerinde duruyor:

“Bu hala yüksek riskli bir alan. Kaybetmeyi göze alamayacağınız parayı yatırmayın!”

Bitcoin ile bir gecede milyoner olmak için sabırsız olmanın anlamı yok. Başlangıçta muazzam miktarlarda sermaye batırarak çözümlerden çok daha fazla sorunla karşılaşacaksınız.

Bir seri girişimci olan Marshall Swatt, şu öneride bulundu:

“Küçük miktarlarla başlayın, sermayenizin küçük bir bölümüyle yatırım yapın.”

Buna ek olarak Crypto Asset Management Genel Müdürü Tim Enneking’in tavsiyeleri:

“Bitcoin’in fiyatlarını takip etmeyin. Giriş için bir noktada karar verin ve ona sadık kalın. Sabırlı olun, Bitcoin fiyatının size gelmesine izin verin.”

Bitcoin ile gerçekten iyi çalışan bir takım yatırım stratejileri bulunuyor. En başarılı olanları genellikle en temkinli olanlardır.

Dollar Cost Averaging gibi – Her ay ya da her hafta fiyat ne olursa olsun aynı miktarda yatırım yapmak – Bu Bitcoin için harika. Fiyat yükselsin ya da düşsün, sizin ortalama bir değerden satın almanıza olanak tanır. Bu, aşırı volatiliteye sahip Bitcoin’i oldukça yüksek bir fiyattan satın almaya göre iyi bir tercihtir, riski epeyce düşürür.

3- Etkili bir şekilde çeşitlendirmek

Bitcoin’in dışında binlerce başka kripto para birimi var ve bazıları Bitcoin’den bile daha hızlı büyüdü. Özelikle Bitcoin düştüğünde altcoin’lerin çoğunun iyi bir performans göstermesi nedeniyle çeşitlendirmek akıllıca olacaktır.

Dijital para birimlerinde çeşitlendirmeyi nasıl yapabileceğinizle ilgili daha önce bir rehber yayınlamıştık.

Ünlü analist Ronnie Moas, çeşitlendirmeye oldukça inanıyor ve “Tüm kripto varlığınızı Bitcoin’e yatırmayın. İlk 50’deki dijital para birimleri üzerine yoğunlaşın.” diye uyarıyor.

4- Coin’lerinizi borsalardan uzak tutun

Hala kripto alanında her geçen gün yenisi ortaya çıkan bir sürü hırsızlık olayı var. Önlem almak önemli. Bilgisayar korsanlarının hayatını zorlaştırmak güç değil. Borsaları sadece coin’leri takas etmek için kullanın, saklamak için değil. Bir dijital para birimini satın aldıktan sonra borsadan uzaklaştırın ve yalnızca sizin denetiminizde olan bir cüzdan içine aktarın.

5- Çılgın bir yolculuğa hazır ol

Bitcoin oynaklığı ile nam salmış durumda ve birçok geleneksel yatırımcı ondan korkuyor. Bitcoin fiyatındaki büyük bir düşüş kalıcı bir felakete yol açmaz ancak bilgisayar ya da telefon başında Bitcoin’in kırmızıya doğru yol aldığını gördüğünüzde başka bir şey düşünmek zordur.

Çeşitlendirme bu konuda size yardımcı olacak mükemmel bir strateji. Tabii ki en meşhur (ve şu ana kadar başarılı olan) Bitcoin stratejisi ‘hodl’, yani ‘hold’, yani Bitcoin’i fiyat düşse de çıksa da satmamak.

Kaynak: CoinTelegraph

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl