Bitcoin’de merakla beklenen LN teknolojisi, hayal kırıklığı olabilir

Lightning Network teknolojisi, mikro işlemlerin hızlı ve neredeyse ücretsiz bir şekilde iletilmesinde başarıyla test edildi. Ancak hala daha büyük miktarlardaki transferlerde sorun yaşıyor gibi görünüyor.

Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorununa çözüm olarak sıklıkla dile getirilen bir teknoloji olan Lightning Network (LN), son aylarda, henüz yeni olmasına karşın giderek popülerlik kazanıyor.

TNW’de yer alan habere göre Lightning Network teknolojisi, mikro işlemlerin hızlı bir şekilde işlenmesi için başarıyla test edildi. Ancak hala daha büyük miktarlardaki transferlerde sorun yaşıyor gibi görünüyor.

Kripto para araştırma firması Diar tarafından sunulan bir rapora göre, Lightning Network yalnızca 3 cent’e kadar olan işlemlerde yüzde 100 başarı oranı sağlayabiliyor.

Miktarın büyümesi başarısızlık sansını da çarpıcı bir şekilde etkiliyor. Örneğin 5 dolardan daha fazla bir meblağ aktarmak için kullanıldığı zaman başarı şansı yüzde 50’ye düşüyor. Daha da ilginç olanı ise ağda izin verilen maksimum miktar olan 490 dolar gönderilmek istenirse başarı şansı yalnızca yüzde 1.

Diar, Lightning Network’teki rastgele node’lar arasında bir ödemeyi başarılı bir şekilde yönlendirme olasılığını göstermek için lnmainnet.gaben.win’i kullanan “YeOldDoc” ismindeki bir Reddit kullanıcısının verilerini kullandı. YeOldDoc, hesaplamaları, kaç node’un o boyuttaki bir ödemeyi gerçekleştirme kapasitesine sahip olduğunu temel alarak yaptı.

Diar’ın yaptığı araştırmanın ilgi çekici bir yanı ise hızlı kanal büyümesine rağmen, Lightning Network’ün sisteminin işlem verimliliğini geliştirmemesi. Cornell Üniversitesi bilgisayar bilimleri profesörü Emin Gün Sirer’in belirttiği gibi Lightning Network rotalarının sayısı son beş ayda 10 kat arttı, ancak başarılı yönlendirme olasılığı hiç artmadı.

Geliştiriciler, mikro işlemlere yönelik faydalarını test etmek adına online eğlence etkinlikleri için Lightning Network ödemelerini uyguluyorlar. Ancak, henüz birkaç dolar üzerindeki ödemeler için herhangi bir uygulama görülmedi.

Lightning Network’ün toplam ağ kapasitesi, Nisan ayında 2 binden fazla aktif çalışan node ve 6,600 kanalla birlikte 150 bin dolara ulaştı.

Lightning Network, çok az işlem ücreti ile daha hızlı işlem yapılmasına izin veren bir ödeme blockchain’inin ikinci katmanı olarak hareket ediyor. Ağ, node’lar arasında kanallar oluşturarak çalışıyor.

Lightning Network’teki herhangi iki node, coin’leri ortak bir cüzdanda tutmayı kabul edebilir. Kanal aslında fonların çıkarılmasından önce her iki tarafın da onayını gerektiren bir cüzdan. İşlemi gerçekleştirdiğiniz kanal işleminizi desteklemek için yeterli paraya sahip olmalı, yani işlem değerinin iki katı tutarında olmalıdır.

Geçerli yollarla, Lightning Network’ün büyük işlemleri başarıyla gerçekleştirmesini istiyorsanız, her zaman online olabilen ve daha büyük kanallar oluşturabilen node’lara ihtiyacınız var.

Lightning Labs kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu Olaoluwa Osuntokun, Diar’ın araştırmasında kullanılan metodoloji hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Bu ölçümleri oluşturmak için kullanılan metodolojiyle ilgili olarak bulabildiklerime dayanarak… Modelin kendisi kusurlu ve hatalı ölçümler üretiyor.”

Diğer şeylerin yanı sıra Osuntokun, araştırmanın belirtilen miktardan daha büyük olan işlemler için destek sunmayan Lightning Network kanallarını dikkate almada başarısız olduğunu belirtti:

“Lightning Network’ün nasıl çalıştığını dikkate aldığımızda, bu 10 kişilik odaya 50 kişinin sığabileceğini söylemeye benzer.”

Diar’ın metodolojisindeki diğer bir mesele ise aktarılabilir maksimum miktarın 490 dolar olduğunun varsayılması. Osuntokun, Lightning Network’teki maksimum ödeme büyüklüğünün 4,294,967 satoshi -veya yaklaşık 260 dolar olduğunu belirtti.

Osuntokun, modelin sonuçlarının büyük ölçüde çarpıtılmış olduğunu ifade etti.

→ JORDAN BELFORT: BİTCOİN’İN SONU YAKIN

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl