Mt. Gox bir süre daha piyasaların kâbusu olmayı sürdürebilir

2014 yılında tarihin en büyük Bitcoin hırsızlığının yaşandığı Mt. Gox borsası, kripto para piyasalarının bir süre daha kâbusu olmayı sürdürebilir.

Dün Mt. Gox kayyumunun Aralık, Ocak ve Şubat aylarında 400 milyon dolarlık Bitcoin ve Bitcoin Cash sattığının ortaya çıktığını bildirmiştik. 

2014 yılında Mt. Gox borsasının hack’lenmesi sırasında Bitcoin’lerini kaybeden alacaklılara yapılacak ödemeler için satılan bu kripto paralar, yaklaşık olarak son 3 aydır yaşadığımız kötü piyasa koşullarının en büyük müsebbibi. Elinde bulunduran on binlerce BTC’yi birkaç turda satan Mt. Gox kayyumu Bitcoin’in 6 bin dolara kadar inmesine sebep olarak fiyatları neredeyse yüzde 75 aşağı çekti.

Kayyum, bilinen ilk satışı 18 Aralık’ta gerçekleştirdi ancak boyutu diğerlerine göre nispeten azdı. 22 Aralık’ta 6 bin Bitcoin’lik büyük bir satış geldi. Satıştan önce 16 bin dolar olan Bitcoin fiyatı 10 bin 800’e kadar geriledi. Bunun ardından piyasanın bir süre toparlanması için bekledi ve 17 Ocak’ta 8 bin Bitcoin daha sattı. Bu satış bir kez daha aynı etkiyi üretti ve Bitcoin fiyatı sert düştü.

Nobuaki Kobayashi (sağda)

Ama bitmedi, 31 Ocak’ta bir başka satış daha yaparak 6 bin Bitcoin’i elinden çıkardı. Bununla birlikte satışın en büyük bölümü 6 Şubat’ta geldi -18 bin Bitcoin. O gün 8 bin 300 dolardan işlem gören Bitcoin 6 bin dolarlara düştü.

Bir süre sonra piyasa kendini yeniden toparlayarak yaklaşık 12 bin dolara kadar çıktı.

Elinde  hala 166 binden fazla Bitcoin var

Kripto para piyasası için endişe verici olan şey ise Mt. Gox kayyumunun elinde hala 166 binden fazla BTC ve 197 milyon dolar değerinde de BCH bulunuyor olması. Bu arada kayyum, yayınladığı raporda mahkemeyle yapılan istişareler sonucunda önümüzdeki dönemde de ilave satışlar yapılabileceğini bildirdi.

Son olarak Bitcoin, tüm bu satışlara karşı çok önemli bir direnç gösterdi ve bu durum, aslında Mt. Gox kâbusu sona erdiğinde Bitcoin fiyatının fırtınasına devam etmesi, yeni zirve seviyelerine ulaşması gerektiğini gösteriyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Fırat Cem Yanıtla

    Merhabalar,
    Bu durumda MT. GOX kayyumu ilk satışında ve devamında sizlerden haber bekliyoruz.
    Hem başarılı habercilik, hem de konuyu takibiniz için teşekkür ederiz.