Bitcoin’de sert düşüş: 1 saatte 800 milyon dolarlık tasfiye

2015 bitcoin fiyatı

Bitcoin, gece saatlerinde gün boyu devam eden düşüşünü derinleştirerek 25 bin 166 dolara kadar geriledi. Bir numaralı kripto para, yaklaşık yüzde 10’luk değer kaybıyla FTX’in Kasım 2022’deki iflasından bu yana en sert geri çekilmesini yaşadı.

Bitcoin’deki düşüş, çarşamba günü Fed’in temmuz ayı toplantı tutanaklarının yayımlanmasıyla birlikte başladı. Perşembe gününün ilk saatlerinde 28 bin doların altına gerileyen kripto para, geçtiğimiz saatlerde ortaya çıkan SpaceX’in 373 milyon dolarlık Bitcoin satması ve Çinli gayrimenkul devi Evergrande’nin resmi iflas başvurusunda bulunması gibi gelişmelerle kayıplarını derinleştirdi.

1 saatte 800 milyon dolarlık pozisyon tasfiye edildi

Coinglass verilerine göre Bitcoin’deki düşüş, kaldıraçlı piyasalarda son bir saatte yaklaşık 800 milyon dolarlık pozisyonun zararla kapatılmasına neden oldu. Bunların 640 milyon dolarını long (uzun), 142 milyon dolarını ise short (kısa) pozisyonlar oluşturdu. Öte yandan 24 saatlik dilimde ise rakam 1 milyar dolara kadar çıktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin neden düşüyor?

Tutanaklardaki yüksek enflasyon vurgularının yatırımcıların riskli varlıklardan çıkış yapmalarına neden olduğu düşünülüyor. Enflasyonla birlikte durgunluktan endişe eden yatırımcıların Bitcoin gibi riskli gördükleri varlıklardan uzaklaştıkları belirtiliyor. Ayrıca düşüşlerin Bitcoin ve Ether’in volatilitelerinin son yılların en düşük seviyelerine gerilemesinin ardından gelmesi dikkat çekici.

Son olarak Bitcoin’de gözler spot ETF başvurularında. Bu hafta Grayscale’in Bitcoin ETF’iyle ilgili olarak SEC’ye açtığı davadan bir karar bekleniyor. Kararın bu hafta gelmesi ve Grayscale’in lehine olması halinde, bunun ETF başvuruları için olumlu olacağı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR –  SpaceX’ten 373 milyon dolarlık Bitcoin satışı

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl