Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in Bitcoin’lerini sattığı ortaya çıktı

elon musk

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’in 2021 ve 2022 yılı bilançolarında yer alan 373 milyon dolarlık Bitcoin‘i sattığı ortaya çıktı.

SpaceX’in bilançosunda Bitcoin olduğu biliniyor fakat bunun miktarı hakkında herhangi bir bilgi verilmiyordu. Elon Musk, uzay şirketinin de Bitcoin’i olduğunu ilk kez 21 Temmuz 2021 tarihinde katıldığı “The B Word” etkinliğinde açıkladı fakat rakam teleffuz etmekten kaçındı. The Wall Street Journal‘ın ulaştığı belgeler, şirketin 373 milyon dolarlık BTC’si bulunduğunu ve bunları sattığını gösterdi. Bu satışların ne zaman yapıldığı ise belirsiz. Bilanço rakamlarının ilk çeyreğe ait olduğu düşünüldüğünde SpaceX’in satışlarının da geçtiğimiz nisan ayına kadar tamamlanmış olması gerekiyor.

Elon Musk, bir diğer şirketi Tesla’da da benzer bir yol izledi. 2021 yılında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin alımı yapan Tesla, geçen yıl bunların yüzde 75’ini satmıştı. SpaceX’in satışlarının da bu dönemde yapılmış olması muhtemel.

Öte yandan SpaceX’in bilançosunu inceleyen The Wall Street Journal, şirketin 2023’ün ilk çeyreğinde 1.5 milyar dolar gelirle 55 milyon dolar kar elde ettiği bulgusuna ulaştı. Borsaya kote olmayan özel şirket, iki yıldır zarar ediyordu. Bu iki yıllık dönemden sonra ilk kez kara geçmiş oldu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl