Yeni haftanın ilk gününde kripto para piyasasında görülen sert düşüş, ender görülen bazı fiyat hareketlerini de beraberinde getirdi.

Sabah saatlerinde, diğer borsalarda ortalama olarak 1300 doların üzerinde seyreden ETH fiyatı, en büyük merkeziyetsiz borsa Uniswap’te anlık olarak 955 dolara kadar geriledi. Yüklü bir satış işleminin sonucu olarak gerçekleştiği tahmin edilen bu fiyat hareketi, Twitter’da hem tartışma yarattı hem de yankı uyandırdı.

“Balina”, on binlerce ETH varlığını boşalttı

Bu düşüşe, bir balinanın USDC, USDT ve DAI gibi stabil coin’ler karşılığında 65 bin ETH’yi satmasının neden olduğu düşünülüyor. Kimliği bilinmeyen kullanıcının, borcunu ödemek ve risklerini azaltmak için Oasis üzerinde yaklaşık 75 milyon dolarlık satış yaptığı, ardından bunlara aynı balina tarafından gerçekleştirilen 32 milyon dolarlık bir büyük satışın daha eklendiği belirlendi. Böylece kısa süre içerisinde 93 bin ETH satıldı. Kullanıcı, aynı zamanda bu işlemler karşılığında Oasis’e 150 bin dolardan fazla komisyon ücreti ödedi.

Ethereum fiyatı, Uniswap üzerinde 1000 doların altına indi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Glassnode: Bitcoin ayı sezonunun en derin ve karanlık bölümünde

Piyasa değeriyle en büyük ikinci kripto para olan ETH, TSİ 01.30’da 1220 dolardan işlem görüyor. ETH’nin bir haftalık düşüşü yüzde 35’i, bir günlük düşüş oranı ise yüzde 17’yi buldu. Ek olarak, Kasım 2021’de kaydettiği yaklaşık 4 bin 900 dolarlık zirve seviyeden de yüzde 75 aşağıda alıcı buluyor.

Ethereum şu anda Kasım 2021’de görmüş olduğu ve tüm zamanlarının en yüksek seviyesi olan yaklaşık 4.892 dolara kıyasla %75 oranında bir geri çekilme yaşadı.

Ethereum’un yanı sıra en büyük kripto para birimi olarak kabul gören Bitcoin de son zamanlarda önemli bir gerileme kaydetti ancak durumu o kadar kötü değil. Bitcoin geçen hafta yüzde 25’lik, bugün içinde ise yüzde 17’lik bir düşüş gösterdi. Şu anki fiyatı yaklaşık 23 bin dolar olan Bitcoin, 2021 yılının Kasım ayında ulaştığı ve görmüş olduğu en yüksek fiyat olan 68.790 dolara kıyasla yüzde 66’lık oranda bir değer kaybına uğradı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl